| andrei124673683136 a întrebat:

Buna, momentan sunt inscris la facultatea de stiinte economice la buget, urmeaza sa intru anul 2. Vara aceasta am dat admitere la alta facultate si am intrat tot la buget. Stiu ca nu poti face 2 facultati la buget, una trebuie sa fie la cu taxa. Problema e ca nu stiu daca imi va placea la a 2 a dar totusi vreau sa incerc. Intrebarea mea e daca inghet anul la stiinte economice, raman tot la buget la a 2 a facultate sau trebuie sa platesc? Daca nu, pot alege la care sa fiu la cu taxa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu merge cu inghetatul la prima facultate, de altfel nu te ajuta cu nimic pentru a intra pe loc bugetat la a doua facultate.
Pot fi 2 situatii:
1.Si la a doua facultate exista locuri cu taxa, asa ca vei putea intra pe loc cu taxa.
2. Daca a doua facultate nu are locuri cu taxa atunci poti intra pe loc bugetat, caz in care trebuie sa platesti cheltuielile cu studiile la prima facultate si sa duci adeverinta ca ai platit la a doua facultate.
In acest sens sunt prevederile art.35, alin.(7) si urm. din L.199/2023, a invatamantului superior, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„(7) O persoană poate beneficia de finanţare de la bugetul de stat pentru un singur program de studii universitare de scurtă durată, pentru un singur program de studii universitare de licenţă, pentru un singur program de studii universitare de master şi pentru un singur program de studii doctorale. Prin excepţie, absolvenţii unui program de studii universitare de masterat care au beneficiat de finanţare de la bugetul de stat pot urma un program de studii universitare de masterat didactic cu finanţare de la bugetul de stat.
  (8) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare pe loc finanţat de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
  a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget. Studenţii pot achita contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care au beneficiat anterior Ministerului Educaţiei, conform unei metodologii aprobate prin ordin al ministrului educaţiei;"

8 răspunsuri:
| Dragobeta a răspuns:

Nu tine figura cu inghetatul anului ca sa faci alta tot la buget.
Dar poti alege daca ramai la prima la buget sau daca platesti primul an si o faci pe a doua la buget.

| andrei124673683136 explică (pentru Dragobeta):

Deci ca sa fiu la a doua facultate la buget trebuie sa achit taxa pentru anul trecut la prima facultate chiar daca am facut o la buget?

| andrei124673683136 explică (pentru Ioandelasal):

Deci ca sa fiu la a doua facultate la buget trebuie sa achit taxa pentru anul trecut la prima facultate chiar daca am facut o la buget? Si plus taxa de anul care urmeaza tot la prima facultate?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru andrei124673683136):

Da, asa este, dar asta numai in cazul in care a doua facultate nu are locuri cu taxa.

| andrei124673683136 explică (pentru Ioandelasal):

Pai au si locuri la buget si la taxa ambele facultati, la ambele sunt la buget

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru andrei124673683136):

Nu poti fi la ambele la buget, cred c-ai inteles asta, asa ca va trebui sa alegi una pe loc bugetat si cealalta cu taxa, daca chiar vrei sa le urmezi pe amandoua.
Si daca alegi a doua pe loc bugetat va trebui sa platesti anul la prima, asa cum ti-am spus in primul raspuns si cum prevede legea.

| andrei124673683136 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles, mersi pentru raspuns!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti beneficia de buget decat odata in viata, ca atare ori returnezi toti banii pe TOATE examenele si cursurile facute deja la prima facultate, ori mergi la a doua facultate "cu plata".