| 7Seven a întrebat:

Bună!
Nu reușesc sa aflu cum se calculeaza deducerea de baza.
Salariu brut 4300lei. Salariu minim 2024 = 3700. Deducere de baza=315 lei. Zile lucratoare 21. Persoane în intretinere=0. Cum se ajunge la suma de 315 lei? Multumesc!

2 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Pai din definitia deducerii de baza se intelege ca aceasta se aplica in cazul in care ai persoane in intretinere

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deducerea personala nu trebuie calculata, suma este prevazuta in Codul fiscal, in functie de salariul brut si persoanele din intretinere.
Din salariul brut se scade contributia la asigurarea sociala si la asigurarea de sanatate, din suma ramasa se scade deducerea personala (stabilita in procente), apoi se scade impozitul pe salariu, la suma ramasa se adauga suma reprezentand deducerea personala si suma rezultata este salariul net.