Întrebare recomandată | aryana1991 a întrebat:

o am pe mama mea care este bolnava de cancer de col uterin, stadiul 3b si a facut deja 105 zile de concediu medical si nu stiu daca nu sunt deja prea multe.as vrea sa stiu ce acte imi sunt necesare pentru a merge cu ea la o comisie de expertiza in vederea pensionari.as vrea sa raspunda doar cei in cunostiinta de cauza

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Imi pare rau de mama ta si ii doresc insanatosire grabnica!
Inca nu trebuie sa se pensioneze, conform OUG 158/2005 bolnavii de cancer au dreptul la 1 an si 6 luni de concediu medical si indemnizatia de concediu este mult mai mare decat cea de pensie. Abia dupa aceasta, daca nu se vindeca, medicul specialist o sa-i faca propunerea pentru pensie de invaliditate.

| aryana1991 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc insa as vrea sa stiu care art al legii vorbeste despre asta

| Ioandelasal a răspuns (pentru aryana1991):

Iti citez cele 2 prevederi din OUG 158/2005, cu modificarile ulterioare, pe care mi-am bazat raspunsul:
"ART.13.(1) Durata de acordare a indemnizaţiei pentru incapacitate temporară de muncă este de cel mult 183 de zile în interval de un an, socotită din prima zi de îmbolnăvire.
(2) Începând cu a 91-a zi, concediul se poate prelungi de către medicul specialist până la 183 de zile, cu aprobarea medicului expert al asigurărilor sociale.
(3) Durata de acordare a concediului şi a indemnizaţiei pentru incapacitate temporară de muncă este mai mare în cazul unor boli speciale şi se diferenţiază după cum urmează:
a) un an, în intervalul ultimilor 2 ani, pentru tuberculoză pulmonară şi unele boli cardiovasculare, stabilite de Casa Naţională de Asigurări de Sănătate, denumită în continuare CNAS, cu acordul Ministerului Sănătăţii;
b) un an, cu drept de prelungire până la un an şi 6 luni de către medicul expert al asigurărilor sociale, în intervalul ultimilor 2 ani, pentru tuberculoză meningeală, peritoneală şi urogenitală, inclusiv a glandelor suprarenale, pentru SIDA şi neoplazii, în funcţie de stadiul bolii;"
"ART.17.(1) Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei pentru incapacitate temporară de muncă se determină prin aplicarea procentului de 75% asupra bazei de calcul stabilite conform art. 10.
(2) Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei pentru incapacitate temporară de muncă, determinată de tuberculoză, SIDA, neoplazii, precum şi de o boală infectocontagioasă din grupa A şi de urgenţe medico-chirurgicale stabilite în condiţiile prevăzute la art. 9, este de 100% din baza de calcul stabilită conform art. 10. "
In concluzie mama ta poate avea concediu medical pana la 1 an si 6 luni si indemnizatia de concediu egala cu media salariului pe ultimele 6 luni.

4 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Dl.,,delasal,,ti-a dat raspunsul.Si eu am pe cineva in nfamilie in situatia asta.Periodic se mai face cate un rmn.pentru verificarea starii.Medicul propune pensionarea, tu lasa lucrurile asa cum sunt.

| Kenzorel112 a răspuns:

Insanatosire grabnica mamei tale. Imi pare rau pentru tine si pentru ea. Va urez multa sanatate si sincere pareri de rausad.