| alondrakiss a întrebat:

Bună! Părinții nu sunt căsătoriți,in urma concubinajului a urmat un copil... Tatăl biologic nu a venit să recunoască fetița, acum o da in judecată pe Mama fetiței pentru recunoașterea fetiței.Mama fetiței e cam bolnavă sunt șanse minime de supraviețuire.In caz că se întâmplă ceva cu Mama fetiței, unde va ajunge fetița până se va stabili procesul propriu-zis?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minora va ramane la o ruda apropiata, de ex. parintii mamei, daca acestia sunt de acord si au conditii bune de crestere si ingrijire.
Tatal biologic nu are nevoie de proces pentru stabilirea paternitatii, o poate face si printr-o declaratie notariala autentica, mai ales daca mama nu se opune.

| alondrakiss explică (pentru Ioandelasal):

Ea nu se opune doar că tatăl fetiței o dată în judecată în același timp pentru pensie alimentara...

| Ioandelasal a răspuns (pentru alondrakiss):

Nu se poate s-o dea in judecata pentru intretinere, spuneai ca nu a recunoscut fetita, asa ca banuiesc ca pana acum a crescut-o mama sa.

| alondrakiss explică (pentru Ioandelasal):

Da a fost crescută de Mama!

| Ioandelasal a răspuns (pentru alondrakiss):

Acum mi-am amintit ca exista o exceptie la ce-am spus in raspunsul anterior, respectiv numai daca in proces solicita si obtine stabilirea domiciliului minorei la domiciliul sau.

| alondrakiss explică (pentru Ioandelasal):

Da el cere stabilirea domiciliul la el acasă...

| Ioandelasal a răspuns (pentru alondrakiss):

Si era greu sa spui, de la inceput, situatia reala, as fi dat un singur raspuns.
Daca o sa castige integral (toate capetele de cerere) procesul atunci o sa fie tatal fetitei, domiciliul va fi stabilit la el si mama va avea drep de vizita si obligatia de a plati pensia alimentara.

| gabicoo a răspuns:

La un asistent maternal de la DGASPC.

| alondrakiss explică (pentru gabicoo):

Dar dacă bunica din partea tatălui are pensie și a lucrat că asistent maternal, o poate lua sub grija ei?