| alicia2000 a întrebat:

Buna,pentru un atelier care produce mobilier bisericesc,fara angajati,doar cel care produce, ce tip de firma ar trebui sa am? este nevoie de calificare in domeniu? ce acte sunt necesare?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cel mai simplu este persoana fizica autorizata (PFA), conform OUG 44/2008, vezi acolo detaliile necesare, mai ales in anexa nr.1 si aici: http://pfa.com.ro/

| Shammal a răspuns:

Cel mai usor este cu PFA (persoana fizica autorizata), aici doar iti platesti taxele pe veniturile pe care le faci, este nevoie de calificare in domeniu in care iti desfasori activitatea, despre acte nu stiu exact, poti sa le gasesti pe net usor, sigur e diploma care sa ateste calificare;
Urmatoarea modalitate ar fi SRL sau SRL-D in cazul in care nu ai mai avut firma (societate cu raspundere limitata - debutant) insa aici e mai complex mi se pare ca trebuie sa ai un numar minim de angajati iar tu ai zis fara.

| kornelus a răspuns:

Salutare!
In primul rand trebuie ca sa fii cunoscut,cum s-ar zice "clienti fideli".
Recomandat este ca sa nu dai faliment,sa fi prima data ucenic la un atelier.
Dupa aceea cand esti tu asigurat ca te cunosc destui,poti incepe cu ceva loc mic.
Cu cat ai mai multi clienti, cu atat iti extinzi afacerea.
Da este nevoie de curs/scoala de tamplar.
Iar dupa ai diploma, poti aplica ca si ucenic.
Ca si spatiu de inceput, poti incepe cu ceva mic, gen o camera de 20-25 mp 3.
Ai nevoie de material(lemne de fiecare tip), scule, lacuri, etc.
Ca si acte ai nevoie de:
-Sa fi inregistrat la registrul comertului
-Certificat de la garda de mediu
-De cei de la I.S.U
Plus multe altele care acum nu imi amintesc.
Succes!
Sper ca ti-am fost de folos!
Numai bine!