| Lenutafarfurie a întrebat:

Bună! Pentru un dosar penal te poți duce la școală de corecție?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intr-un centru educativ sau de detentie (la noi nu exista scoala de corectie) nu mergi pentru ca ai un dosar penal ci pentru ca esti condamnat definitiv la internarea intr-un asemenea centru si pedeapsa se aplica doar pentru minori (14 - 18 ani).

| Violleta2022 a răspuns:

Da, sigur ca da, daca esti minor, iar dupa ce implinesti 18 ani si nu ti-ai terminat pedeapsa, te muta la puscaria de adulti, pana o termini.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca dosarul penal se finalizează cu condamna te poți duce

| Cipi1212 a răspuns:

Dacă ai sub 18 ani.