| simonatony a întrebat:

prietenu meu e arestat pt 30 de zile,la injungiat pe un baiat ia atins plamanul, dar baiatu sea retras plangerea! ce se poate intampla dupa ce se termina aceste 30 de zile?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul depinde de infractiunea in care a fost incadrata fapta conform Codului penal, respectiv la art.193 - lovirea sau alte violente sau la art.194 - vatamarea corporala.
Retragerea plangerii produce efecte doar daca fapta a fost incadrata la prima infractiune, la a doua cercetarea penala se face din oficiu si poate fi judecat si condamnat penal.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu cred ca scapa.Indiferent ca acela si-a retras plangerea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de cat de grava a fost rana si de zilele de spitalizare ale victimei. In functie de gravitate politia se autosesizeaza si nu mai conteaza daca este sau nu retrasa plangerea, tot va fi cercetat penal

| Janetthe a răspuns:

Nimic. merge bine mersi pe strada happy

| Marry87000 a răspuns:

Frate,NIMIC! Doamne. Iese el din puscarie.