| antoniaidk a întrebat:

Buna! Prietenul meu are un "fost prieten" tigan care il hartuieste.au fost prieteni dar tiganul e tot tigan si ii cerea bani mereu si il ameninta sa i dea bani. Vine la el la usa, il posteaza pe tik tok, il striga la geam, il suna cu necunoscut, vine ii bate la usa, sa i dea bani. Cioara a ramas fara bani si il ameninta sa l faca de bani
Ce se poate face in privinta asta? N ai ce sa vorbesti cu el ca nu mai scapi de el, daca il bati vin restul tiganilor,
Ce se poate face in privinta asta?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Singura cale legala este sa-i faca plangere penala pentru infractiunea de amenintare si/sau santaj.
Pentru a dovedi aceasta se poate folosi de inregistrari audio/video si martori.

| Violleta2022 a răspuns:

Sa faca plangere la politie, impotriva tiganului evidnet.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O plangere la politie, ce altceva ai vrea sa faca?

| Elebor a răspuns:

Sa se ducă la politie sa depună plângere, eventual o sa aibă o restricție sa nu poată sa stea în preajma prietenului tău și atunci când o sa apară iar cioara suni la 112