| Naticris a întrebat:

S-a promulgat legea de marire a idemnizatiei de crestere copil la 85%.Ce nu inteleg eu, noi cele care am apucat cu 75% un an din cei optiunea de 2 ani, ne incadram in aceasta lege? Se modifica si la noi?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, va incadrati, citez:
"Art. II. - Modificările aduse prin prezenta lege la art. 1 din Ordonanţa
de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005 privind susţinerea familiei în vederea
creşterii copilului, aprobată cu modificări şi completări prin
Legea nr. 7/2007, cu modificările şi completările ulterioare, şi la art. 2
alin. (2) şi (3), art. 7, art. 9 şi art. 30 alin. (2) din Ordonanţa de urgenţă a
Guvernului nr.111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru
creşterea copilului, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu
modificările şi completările ulterioare, se aplică începând cu drepturile
lunii octombrie 2012, inclusiv pentru persoanele ale căror drepturi au fost
stabilite până la această dată." Numai bine!