| AiEnmaa a întrebat:

Buna! Se da speta: lucrez cu contract determinat care va expira la 10 octombrie. Din anumite motive, eu nu doresc sa raman in aceasta firma, insa acum ceva timp mi s-a comunicat ca ei isi doresc acest lucru. Planuiesc ca la expirarea contractului sa nu resemnez, in cazul in care mis e va propune acest lucru. Totusi, un coleg mi-a zis ca este posibil ca cei de la HR sa imi prelungeasca contractul fara sa ma anunte si sa ma oblige sa stau in preaviz daca doresc sa plec. Este posibil/legal acest lucru? Eu stiu ca prelungirea contractului sau resemnarea pe nedeterminat se poate face doar cu acordul partilor. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Fără semnătura ta nu pot prelungi nimic. Dacă cumva fac asta atunci e fals în acte și se pedepsește legal.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fara semnătura ta nu au ce prelungi.

| Cipi1212 a răspuns:

E nevoie de aprobarea ta.

| eliancodrut a răspuns:

Daca nu semnezi un nou contract si pleci nu au ce sa-ti faca, dect sa-ti ia caii de la bicicleta.