| buzz_3237 a întrebat:

Am 24 de ani, am lucrat 4 ani ani la o firma (pana acum o luna), care si-a restrans activitatea si a inchis cateva puncte de lucru. Sunt studenta la facultate la zi. Intrebarea mea este daca pot obtine somaj de la aceasta firma chiar daca sunt studenta? Multumesc

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.76/2002, cu md. si compl. ulterioare studentii la zi nu pot obtine indemnizatie de somaj. Nu firma acorda indemnizatia de somaj ci statul, prin AJOPFM. Numai bine!

| ASIGURATORUL a răspuns:

Daca iti dai demisia de buna voie nu poti obtine somaj. Singura varianta este sa te concedieze ei.

| gioia a răspuns:

Daca ai avut contract de munca si firma a platit contributiile la fondul de somaj atunci da ai dreptul la somaj

| buzz_3237 explică:

Firma a renuntat la mine si imi poate acorda somaj. Intrebarea este daca legal am voie sa primesc somaj chiar daca sunt studenta.

| alessia5158 a răspuns (pentru buzz_3237):

Tu te aflii intr-o situatie diferita fata de cea a absolventului ( fie liceu, fie facultate ) care cere o indemnizatie de somaj! Indiferent ca esti sau nu studenta tu esti, in primul rand, un angajat al firmei care isi restrange activitatea facand disponibilizari de personal. Ca atare, firma trebuie sa-ti intocmeasca acel dosar de somaj. Ca sa nu te mai framante atat chestiunea legalitatii du-te si informeazate singura la Agentia judeteana pentru ocuparea fortei de munca(AJOFM) la unul dintre consilierii agentiei --- descrie situatia si intreaba daca in conditiile disponibilizarii ca angajat si student totodata ai sau nu dreptul la somaj.
Numai bine!