| FloriBadea a întrebat:

Buna seara.
Am cumpărat o mașina dintr-un parc auto acum 4 zile Oameni din acel parc auto mi-a făcut asigurare pentru o luna și itp a zis ca încă este valabil, iar ieri mi-a fost reținut talonul pe motiv expirat de 3 zile. Țin sa Menționez ca fiscalul a ajuns după 4 zile la adresa mea, acum am și eu o întrebare. Toate costurile astea(rar-ul) etc nu trebuie sa fie despăgubite?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca nu stii ca certificatul de atestare fiscala a fost inlocuit, cred ca mai mult de 1 an, cu inregistrarea de catre cumparator la primaria de domiciliu.
Si trebuia sa soliciti dovada ITP si sa vezi cand expira.
Oricum ITP tot trebuia sa-l faci dupa un timp, asa ca nu vad de ce ar trebui sa te despagubeasca.
Toate costurile cu inmatricularea masinii trebuie sa le suporte cumparatorul, nu vanzatorul.

| FloriBadea explică (pentru Ioandelasal):

Am solicitat dovada, mi au arătat, dar când am fost oprit de poliție itp era expirat. plus ca nu aveam cum sa înscriu mașina fără fiscal ca încă nu ajunsese. Mașina este înscrisă pe ct și eu sunt din București.
Trebuie sa ma duc după ce i fac rar ul la ct după talon pe un motiv nasol din câte știu eu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru FloriBadea):

Atunci tu singur esti de vina, trebuia sa vezi cand expira si sa mergi din timp sa faci ITP.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai tu nu ai văzut pe talon când expiră ITP? Eu stric vina ta că șofer că ai circulat cu ITP expirat

| FloriBadea explică (pentru suntserios):

Eu pun o întrebare tu pui alt răspuns?

| suntserios a răspuns (pentru FloriBadea):

Ce nu îți convine din răspunsul meu? Eu vina ta că ai circulat cu ITP expirat, nu ai ce daune sa ceri