| Niklik666 a întrebat:

Bună seara, am fost citata la judecătorie în calitate de martor, am 17 ani și din frica am semnat un proces verbal al unui polițist pentru ca mi-a zis ca "trebuie". Acum am primit citație sa depun mărturie, ma pot duce sa spun sincer tot ce știu despre caz fara un parinte? In aprile împlinesc 18 ani. Sau daca nu cu părinții ma pot duce cu o ruda, apropiat sau orice alt adult cu drept de semnatura?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Codul de Procedura Penala Art. 124: (1) Audierea martorului minor în vârstă de până la 14 ani are loc în prezența unuia dintre părinți, a tutorelui sau a persoanei ori a reprezentantului instituției căreia îi este încredințat minorul spre creștere și educare.
Tu, fiind minor peste 14 ani, poti sa te prezinti cu un avocat. Parintii nu cred ca au calificarea necesara!