| tremuriciiuliana a întrebat:

Buna seara am o intrebare socrii mei platesc de mai bine de 20 de ani impozit pe un loc de casa a fost achizitionat impreuna cu casa casa are acte dar pamantul nu am intelesc ca putem actiona in justitie, cat timp ar dura procesul si cam cat costa?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu inteleg cum au cumparat casa fara teren, casa sta in aer?
Si care va fi obiectul procesului?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din păcate, NU ai dat detalii pentru a putea primi un răspuns corect sad

Eventual, precizează : modul în care a fost cumpărată casa + terenul aferent ( Contract "de mână" sau act notarial AUTENTIC ), ce se precizează în conţinutul Contractului de v-c., dacă casa + terenul sunt înregistrate în Registrul Agricol pe numele socrilor tăi, dacă bunurile sunt înscrise în C.F. ( pe socrii tăi sau pe vechiul proprietar ), etc.

În funcţie de acestea ( şi, eventual, alte detalii necesare ) vom vedea ce & cum happy

Toate cele bune.

| tremuriciiuliana explică (pentru bursuc001):

Au fost cumparate cu act notarial sunt inscrise in registrul agricol pe numele socrilor mei dar nu au contract efectiv pe pamant acest nici vechiul propietar nu avea acte la fel si el la cumparat de la un alt propietar

| bursuc001 a răspuns (pentru tremuriciiuliana):

Mda, din păcate, NU m-ai lămurit deloc sad

NU se întocmesc ( şi nu s-au întocmit nici acum 20 de ani ) acte notariale ( AUTENTICE ) fără ca vânzătorul să aibă act de proprietate ( pe casa şi terenul respectiv )!
În plus, orice Contract de v-c. ce priveşte un imobil ( casă ) implică şi vânzarea terenului pe care este construit imobilul ( terenul de sub casă ) + ceva teren înconjurător ( cu titlu de "curţi-construcţii", cu cale de acces de la drum )!

RECITEŞTE atentă Contractul respectiv!
Eventual, citează ce precizează Contractul că se vinde...