| Mateiu_George_1979 a întrebat:

Am primit o amenda, pentru o rovigneta neplatita, a unei masini pe care am vandut-o cu 2 ani in urma! Am contestat-o in termenul legal, aducand ca si probe: certificat-vanzare cumparare, certificat radiere fiscala, copiile buletinelor( al meu si al noului cumparator) raspunsul cererii pe care am facut-o la politie in vederea radierii de la cnadnr si un comunicat oficial de presa, publicat pe site-ul cnadnr, in care cetatenii, care au patit acelasi lucru ca si mine, sunt indemnati sa faca ceea ce am facut eu! Intrebarea e: pe 18 martie am citatie la tribunal eu nefiind in tara probabil tot anul, ce ma indemnati sa fac!?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai 3 posibilitati:
-Angajezi un avocat pentru a te reprezenta.
-Dai o procura speciala unei persoane de incredere, sa se prezinte in locul tau la judecatorie.
-Soliciti judecarea in lipsa.
Sigur ca lipsa ta nu impiedica judecarea plangerii contraventionale dar este bine sa fie cineva, asa ca recomand primele 2 posibilitati, in special prima.