| Iana19 a întrebat:

Bună seara! Aș dori sa îmi depun dosarul pentru bursa socială, însă problema este că mi se solicită cupoanele de pensie pentru luna iunie, iulie și august ale tatălui meu, iar pe luna iunie nu mai are cuponul. Oare se poate obține o adeverință care să echivaleze cuponul? Și dacă da, atunci trebuie să mearga personal la Casa de Pensii sau poate o alta persoană sa ia această adeverință? Mulțumesc!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Adeverintele si cupoanele de pensii se da in mana, numai titularului, nu altor persoane.
Se poate obtine de catre alte persoane numai daca au procura Notariala, facuta de titularul pensiei care merge la notar si plateste, semnand un act notarial prin care da dreptul altcuiva sa-i ridice cupoanele de pensie sau sa obtina o adeverinat in numele lui.
Sincer, nu merita atatia bani si deplasare la notar cand se obtine pe gratis, o adeverinta daca merge personal la casa pensiei.
Eu va sfatuiesc totusi sa cautati peste tot in casa, aceste cupoane, fiindca este posibil sa il mai aibe pe iunie. Pe viitor, pastrati-le ca nu se stie niciodata cand aveti nevoie de ele.