| Girly97 a întrebat:

Buna seara! As dori si eu o informatie pentru ca am o nelamurire cu privire la executarea silita: in momentul in care esti anuntat ca este pe cale sa fie initiata procedura de executare silita impotriva ta insa pana cand va fi pusa in executare aceasta procedura (stiu ca dureaza o luna sau doua luni), procedura continua pentru recuperarea datoriei si a cheltuielilor de judecata daca pana cand s-a pus in aplicare procedura debitorul a platit creditorului datoria?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai platit toate datoriile pentru care s-a inceput executarea silita si ai trimis executorului judecatoresc, care ti-a trimis somatia de plata, dovada de plata atunci executarea se opreste pentru acele datorii, posibil sa continue pentru cheltuielile de executare, daca nu le achiti de bunavoie.

| anonim3248 a răspuns:

Procedura se termină când trimiți email executorului dovada cu plata ori a datoriei ori a ultimei rate.

| anonim3248 a răspuns (pentru anonim3248):

Ultima rată înseamnă - datoria eșalonată de executor, nu înseamnă rate neplătite în alte părți și pentru care s-a făcut executarea silită.