| Yurica a întrebat:

Bună seara! Astăzi am cumpărat o sticlă de Coca Cola în valoare de 4 lei și nu am primit bon fiscal. Am platit și am asteptat să îl primesc dar nici vorbă. Am cerut frumos un bon și am primit răspunsul: "Da dragă, ți-l dau acum daca îl vrei asa de mult".

După am iesit din magazin și un alt coleg a cumpărat un corn 7 days in valoare de 2 lei și a zis că nu are nevoie de bon dar vanzătoarea i-a zis să il primeasca și să și-l bage in fund ca mine.

Atitudinea vânzatoarei se poate sancționa de catre patron?

Întrebarea mea este, dacă cumpar o pâine care costa 1 leu, cer bonul și nu il primesc se consideră fraudă?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate fi sanctionata disciplinar, daca este reclamata de cumparatori.
In situatia ca nu primesti bon fiscal poate fi evaziune fiscala, daca incasarile nu sunt contabilizate.
De asemenea conform OUG 28/1999, rep. in 2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"  ART.10.Constituie contravenţii următoarele fapte dacă, potrivit legii penale, nu sunt considerate infracţiuni:
c) neemiterea bonului fiscal pentru toate bunurile livrate sau serviciile prestate ori emiterea de bonuri cu o valoare inferioară celei reale;
g) neînmânarea bonului fiscal clientului de către operatorul aparatului de marcat electronic fiscal şi/sau neeliberarea facturii la solicitarea clientului;"
"ART.11.(1) Contravenţiile prevăzute la art. 10 se sancţionează cu amendă aplicată operatorilor economici, după cum urmează:
d) cele prevăzute la art. 10 lit.c) cu amendă de la 10.000 lei la 15.000 lei, precum şi cu:
   (i) confiscarea sumelor încasate, pentru contravenţia prevăzută la lit. dd);
   (ii) suspendarea activităţii operatorului economic în punctul de lucru, de la o lună la 3 luni, în funcţie de gravitatea faptelor, pentru contravenţiile prevăzute la lit. c).
  (2) Contravenţia prevăzută la art. 10 lit. g) se sancţionează cu amendă de la 800 lei la 1.500 lei, care se aplică persoanelor fizice."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se considera frauda, dar daca anunti anaf ul despre treburile aste posibil sa le inchida magazinul pe o anume perioada

| antonbaract a răspuns:

Da desigur