| numesiprenume0 a întrebat:

Bună seara! Dacă am lucrat un an în Germania se adaugă la vechimea în munca pentru România? Ofer funda pentru detalii.

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca ai lucrat fara acte la negru, nu se considera vechime in Romania si nu se adauga, trebuie acolo in Germania sa vezi seful cum te a angajat cu carte de mu ncă sau pe contract de colaborare part time, 2 sau 4 ore?

Bula
| Bula a răspuns:

Vechimea in munca o poti arata in CV.
Fiecare stat iti va plati parte din pensie, daca ai lucrat la ei minimul acceptat de legea lor.

| darrio2007 a răspuns:

Daca ai lucrat legal, da.

| mgtow a răspuns:

Trebuie sa vezi legislatia in vigoare cati ani trebuie sa muncesti la ei ca sa beneficiezi de pensie, sant tari unde trebuie sa ai 10 ani munciti ca sa castigi 600 - 700 eur pensie. fara timpul acordat nu ai drept de pensie.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai lucrat legal, cu contract de munca, atunci si anul lucrat acolo se adauga la vechimea in munca.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înseamnă vechime în muncă? Înseamnă că ai cotizat la CASS în România pentru pensia ta. Ai făcut asta?

| johnny1sibianul a răspuns:

Orice perioadă lucrată și dovedită ( în condiții legale ), se poate lua în considerare la calcularea pensiei atunci când va fi cazul! Toate actele trebuiesc strânse și păstrate de-a lungul anilor!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu cred! Ai cotizat la statul german. N-au cum sa-ti adauge in Romania. La implinirea varstei de pensionare in Germania s-ar putea sa obtii 3-4 Euro dar nu stiu care-s legile acolo!

| MilmolfayCuTaitei a răspuns:

Daca aveai carte de munca si nu ai lucrat la negru, da, se adauga la vechime dar depinde si contractul pe care l-ai semnat!