| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara. Dacă cineva ma reclama la poliție și eu nu ma prezint când sunt chemată de polițist ce se întâmpla?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se intampla ca poti fi amendata, in baza L.61/1991, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
31)refuzul unei persoane de a furniza date pentru stabilirea identităţii sale sau de a se prezenta la sediul poliţiei, la cererea ori la invitaţia justificată a organelor de urmărire penală sau a organelor de ordine publică, aflate în exercitarea atribuţiilor de serviciu;"
Amenda pentru aceasta contraventie este de la 500 lei la 1500 lei.

| Violleta2022 a răspuns:

1. Primesti amenda pentru neprezentare
2. Se replanifica intalnirea si esti chemat din nou la Politie pana te duci, fiind obligatoriu.

| ReddY25 a răspuns:

Te amendează

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te caută acasă unde ai domiciliul din buletin.

| SuperCoolDude a răspuns:

Mai bine te duci. Asta e concluzia. Scapi de amenda si rezolvi situatia la fata locului.