| Avocatul a întrebat:

Buna seara! Daca fosta a abandonat copilul si copilul se afla in asistenta maternala mai pot face acum plangere pentru abandon chiar daca copilul nu se afla in ingrijirea mea? Vreau seriozitate!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dar tu unde ai fost pana acum?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La ce îți folosește acum plângerea de abandon? Copilul nu mai este al ei legal.

| doctorandus a răspuns:

Poti, dar nimeni nu-ti garanteaza ca nu vei fi si tu palit.

| Lioana a răspuns:

Dar tu de ce ai abandonat copilul? Crezi ca tu beneficiezi de mai multa ingaduinta decat ea?

| MihaiSpeedster a răspuns:

Astea de regula sunt niste spete foarte complicate, la care nu vei putea primi un răspuns lămuritor aici. Trebuie sa vorbești cu un avocat. Ca idee, cred ca poți cere încredințarea minorului, dar daca vrei doar sa reclami mama pentru abandon fără cerere de încredințare nu faci mare brânză. Cererea de abandon o faci pentru că îți pasă de soarta copilului, și dacă nu ceri și tutela înseamnă că nu îți pasă cu adevărat, cam asta e logica. Există posibilitatea ca ea să fi renunțat la drepturile părintești în condiții legale și să fi lăsat copilul în grija statului, iar în cazul ăsta n-ai ce să-i faci.
Mă rog, din 2 fraze ale tale e greu de stabilit situația reală, cu atât mai puțin să primești un sfat util. Du-te la un avocat.