| anemari a întrebat:

Doresc o informatie. In luna august trebuie sa nasc si tot in august se termina si contractul de munca, cu 31 august, mentionez ca lucrez in invatamant. Cele 40 zile dupa nastere cine mi le plateste si cui trebuie sa ma adresez? Cum trebiue sa procedez? Multumesc.

4 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Rasp de la eduardd e ok darcita vechime ai /? trebuie sa te interesezi pentru ca si aici e o pb daca nu ai macar 1 an,,, deci sa inteleg ca lucrezi in invatamint ca si suplinitor/? sau cum /? daca ai lucrat si anul trecut adica 2008 2009 e ok daca nu ai lucrat decit 2009 2010 e cam cu semne de intrebare pentru ca anul scolar e de 9 10 luni? oare. pina la 12 luni obligatorii/? mai inteaba

| eduardd a răspuns:

O sa iesi in concediu prenatal inainte de 31 august iar dupa nastere intri in concediu matern 2 ani.

| anemari explică:

Am o vechime in invatamant de aproape 7 ani, si in munca de 10 ani. Multumesc pentru raspunsuri. Daca mai aveti si alte informatii, va rog tineti-ma la curent.

| catalina_6734 a răspuns:

Buna, la fel am patit si eu dar nu trebuie sa-ti faci probleme ca intri in prenatal la 6 luni si jumatate, apoi dupa ce nasti ai protectie sociala pana cand intri in post natal.vei primi de la medicul de fam un medical pe care trebuie sa-l inregistrezi la ajofm.bafta