| Sawarekh a întrebat:

Buna seara, eu cu familia mea am o problema veche, care nu a fost rezolvata din pacate.
Matusa mea cu tata trebuie sa imparte apartamentul in care stau eu cu mama si tata.

Problema este ca au trecut vreo 7 ani, ei nu au mai vorbit, iar acum Matusimea s-a hotarat sa vindem cat mai rapid posibil.

Credeti ca pot ataca in instanta sa ne de-a timp mai mult?

Ei doresc pana la sfarsitul anului sa vindem apartamentul ( 4 camere, zona titan ) problema este, ca e prea putin timp, mai trebuie sa renovam si apartamentul sa il punem la punct.

Planul este, dupa ce vindem, sa mai punem diferenta si o sa ne luam un apartament cu 2 camere.

33 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca s-a facut procedura succesorala si ambii (tatal tau si matusa) sunt singurii mostenitor si au certificat de mostenitor, fiecare pe cate jumatate din apartament.
Daca nu s-a facut procedura succesorala atunci acesta este primul pas, abia dupa ce tatal si matusa obtin certificat de mostenitor o sa fie proprietari ai apartamentului si o sa poata vinde.
Chiar daca sunt deja proprietari nu are rost sa intentati o actiune pentru intarzierea vanzarii, o sa fie respinsa si cheltuiti degeaba.

| Sawarekh explică (pentru Ioandelasal):

S-a facut succesiunea, da.
Eram mai mic, nu eram foarte interesat de ce s-a intamplat atunci.
Cert este ca tata nu a zis nimic.
are acel certificat, dar nu stiu daca am inteles gresit, daca acel certificat i l-a dat matusei mele, bunica, adica se intelegea mai bine cu ea, asta e clar.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sawarekh):

Daca s-a facut succesiunea atunci mostenitorii pot vinde apartamentul si ar fi bine sa se inteleaga si sa vanda.
N-are nici un rost, asa cum ti-am spus in primul raspuns, sa intentati o actiune pentru intarzierea vanzarii.

| Simpatic a răspuns:

Nu-s specialistul lui peste in ale imobiliarelor, dar eu stiu ca un apartament inainte sa il vinzi nu bagi bani in el o multime, poate doar un var ceva sa arate curat, faci curatenie etc, nu te apuci sa pui termopan toata casa, centrala noua si sa schimbi parchetul daca pana acum nu ai avut, de ce? pentru ca oricum nu vei scoate investitia iar noii proprietari este posibil sa il amenajeze asa cum vor ei deci sa nu le placa termopanul nou alb si nici usile noi maro
Sunt unele aparatemnte de lux dar acolo e altceva ele sunt menite pentru alt tip de cumparatori, cei cu bani care sunt dispusi sa dea 200k-300k euro pe un apartament
E ca si la masini, degeaba tunezi o masina investesti in ea 30k euro daca valoarea ei de piata este de 15k euro, nu iti va da nimeni 45k euro, tot 15k o sa valoreze

Cat despre faptul juridic in sine cel ca tatal tau are jumatate si matusa jumatate, nu stiu daca este chiar asa cum spun colegii de aici ca daca tatal tau nu vinde nu se va putea face nimic, cred ca matusa ta are dreptul la ceea ce se numeste executare silita, altfel ar dura la infinit ca voi sa eliberati acel apartament.
Insa e complicat fiind vorba de 50%, sunt curios cum se executa silit jumatate de apartament happy
Nu cunosc suficient domeniul dar legea ar trebui sa oblige la vanzarea acelui apartament, scos la licitatie, in acest caz, dar acolo ar fi dezastru la pret, pentru ca ce credeti? acei oameni ai statului care se ocupa de genul acesta de executari si licitatii imobiliare au alti oameni care nu fac parte din sistem, se liciteaza la sume ridicol de mici ca apoi sa se scoata profit la vanzare; nu e cazul vostru zic cum procedeaza "statul", devalorizeaza imobile si apoi le vand la pret real si castiga prin tertele persoane care au fost puse la licitatie de catre "stat", ati inteles schema!

Cel mai bine luati legatura cu un avocat specializat pe drept civil, stie el ce puteti face si ce nu.
Sper sa va intelegeti amiabil, dar matusa e tampita nu poti lasa oamenii fara casa chiar iarna!

| TheGentleman a răspuns (pentru Simpatic):

„E ca si la masini, degeaba tunezi o masina investesti in ea 30k euro daca valoarea ei de piata este de 15k euro, nu iti va da nimeni 45k euro, tot 15k o sa valoreze"

Si atunci cei de la Kount Kustoms și Wheeler Dealer ce fac? nu cumpără rable vechi, le repară, îmbunătățesc și le vând mai scump? laughing

| Sawarekh explică (pentru Simpatic):

Inteleg, acum nu te gandii ca investim mult, cat sa arate decent pentru a fi vandut.
Legat de matusimea, dupa succesiunea ea s-a facut cu actele acelea, acum nu stiu cum au negociat, nu stiu ce a facut tata, daca a fost in masura sa i-a actele, stiu doar ca bunica nu prea se intelegea cu tata, iar cu matusa s-a inteles mult mai bine.

| Simpatic a răspuns (pentru TheGentleman):

Am zis de tuning, adica pierdere de bani, in RO e diferit de State, din multe puncte de vedere
Tuning nu inseamna insa samsarie, ce se face in Romania!
La Wheeler Dealer reconditioneaza masini mai mult sau mai putin de colectie, chiar daca sunt masini sa zicem de 16 ani, unele au fost facute in editii limitate de exemplu, cate Mercedes-Benz 190e Cosworth mai sunt in lume, nu prea multe dar VW Passat B6? destule.

La Kount Kustoms banuiesc ca fac modificari la masini, gen hot road, nu am vazut emisiunea dar intuiesc din imagini ce fac, stiu fenomenul, stiu cum procedeaza ei, e o arta si asta dar nu isi are relevanta in Ro, foarte putini au o pasiune pentru astfel de masini in Europa
In fine in SUA e diferit de Romania, stie melteanul posesor de permis de "diesel" ce e ala motor V8 sau de masini de la 6200 cm3 in sus? acolo e o afacere pentru ca ei sunt obsedati de masini sa nu uitam ca drag race-ul a luat fiinta in SUA, asa cum 'body kitul' a luat fiinta in Japan

ps: nu ai fost atent am scris foarte corect in primul post, ca degeaba tunezi o masina si apoi o vinzi ea va valora la valoarea pietii nu la cea a tuningului! Ce fac samsarii sau vanzatorii de masini nu este tuning!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Prost moment de vindut acum. Chiar nu are sens. Dar nah, romanii sunt campioni la afaceri proaste.

| Sawarekh explică (pentru GabiDumitrescu):

Da inteleg perfect, mai ales dezaxata de matusimea care nu are o treaba cu domeniul de imobiliare.
Cand e cel mai bun moment de vandut?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sawarekh):

Dupa ce e gata criza care ne paste. Peste ceva ani. Ideea e ca in momentul asta e foarte ok de inchiriat. De vindut, sub nici o forma.

| Sawarekh explică (pentru GabiDumitrescu):

Si matusimea zicea ca s-a consultat ea cu un agent imobiliar ca cica iarna e cel mai bun moment pentru vandut.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sawarekh):

Agentii imobiliari primesc comision din vinzari. Prosti sa fie sa iti zica ca e un moment nasol...

| Sawarekh explică (pentru GabiDumitrescu):

Mda, dar nu e un argument concludent, stiam ca i au comision.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sawarekh):

Ba da, e. Intreaga piata imobiliara e ca o schema Ponzi in care preturile au fost mereu fortate in sus de catre mafihotii imobiliari si de catre agentii. Plus ca pe piata chiriilor nu e absolut nici o reglementare si nici o lege care sa protejeze pe vreuna dintre parti in caz de ceva.

| Sawarekh explică (pentru GabiDumitrescu):

Oke, asta voiam, sa dai mai multe detaliihappy
Imi poti recomanda te rog, ce as putea face in situatia asta?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sawarekh):

Cel mai bine ar fi sa obtineti o evaluare realista a unui expert. Asa cum e apartamentul acum, nu va bateti capul cu spoiala. Eu as zice ca solutia cea mai de bun-simt ar fi sa gasiti sa inchiriati unei firme sau persoane fizice pe termen de cel putin 5 ani cu plata in avans, apoi va orientati voi.

| Sawarekh explică (pentru GabiDumitrescu):

Deci nu cred ca ai inteles.
Matusimea doreste cat mai rapid posibil sa vindem.
Cat despre agent, da, o sa chem un agent profesionist.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sawarekh):

Pai da, iar tu trebuie sa o convingi sa isi bage mintile in cap. Si nu trebuie sa chemi un agent, ci un evaluator. Care nu e totuna. Ia si arunca un ochi aici - https://www.evaluatori-imobiliari.net/bucuresti/

| Sawarekh explică (pentru GabiDumitrescu):

Interesant, nu stiam ca exista si o nisa specializata pe evaluari.

Da, din pacate nu o sa-i bag mintiile in cap, e comunista, fixista, nu am nici o sansa.
ea mai este ghidata si de sotul ei, un alt comunist.

In fine, situatia se poate inrautatii, nu stiu ca batuse apropo ca daca nu refuzam sa il vindem intr-un timp cat mai rapid, este posibil sa apeleze la exegutare silita.
Eu de aia voiam sa ma interesez daca e legal sa santaseze asa si sa grabeasca procesul.
Ai mei o sa gasesca oricum apartament nu e problema, dar mi se pare cam mare tupeu matusii mele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sawarekh):

Tupeu, da, daca zici ca sunt si de-aia cu "ce bine era inainte" si idei fixe, mai bine faceti ce trebuie ca sa scoateti cel mai bun pret posibil, nu va bateti capul cu renovat si de-astea. Si dupa ce e gata, blocati comunista pe toate canalele de comunicare.

| J0B0MAT a răspuns:

Dacă tatăl tău are jumate, ea nu îl poate vinde fără acceptul tatălui tău.Nu are cum ea să vă pună un interval de timp. Tatăl poate să nu fie de acord niciodată să vândă și nu va putea să vândă nici mătușa.Maxim să vândă jumătatea ei, dar nu o să vrea nimeni să cumpere jumate de apartament.
Așa că să aștepte.

| Sawarekh explică (pentru J0B0MAT):

Interesant, exista lege ceva? Sa vin cu argumente, adica vreau sa spun ca, ea are actele de la notariat si a zis ca decizia este la ea.
Ei 2 nu au o relatie prea buna, tocmai de aceea nu prea se inteleg

| J0B0MAT a răspuns (pentru Sawarekh):

Da, așa este legea. Dacă o proprietate aparține mai multor persoane, nu poate vinde niciuna fără acordul celuilalt.Doar partea lui, dar trebuie făcută împărțirea fixă la notariat și mai greu să fie cineva doritor să cumpere o cameră doar.Acte de la notariat ar trebui să aibă și tatăl tău dacă îi revine și lui jumate.

| zatdeaici a răspuns (pentru J0B0MAT):

"Tatăl poate să nu fie de acord niciodată să vândă"
Dar il poate obliga instanta.

| J0B0MAT a răspuns (pentru zatdeaici):

Really? Cum? Cunosc cazuri concrete în care au intrat casele în paragină pentru că cineva nu a fost de acord să vândă.Cu toate demersurile necesare făcute, cu notari și toate cele.

| TheGentleman a răspuns (pentru J0B0MAT):

Și (fostele) fabrici + clădiri istorice, tot din această cauză, că au proprietari care nu doresc nici să le vândă, nici să se ocupe de ele.

| J0B0MAT a răspuns (pentru TheGentleman):

Știu, de aia aș vrea să știu cum te poate obliga instanța cum s-a spus mai sus. Dacă ar fi așa, justiția nu își face treaba(nu că și-ar face-o foarte bine în general, dar totuși).

| adryang78 a răspuns:

Dacă nu s-a dezbătut taxa de succesiune, niciunul nu poate vinde fără acordul celuilalt.

| Sawarekh explică:

Mentionez ca am incercat pe cale diplomatica sa nu fim presati de timp, dar matusimea a zis ca nu mai vrea sa astepte.

| Konstantinos99 a răspuns:

Se poate, dar nu recomand mai ales ca e ruda. De ce nu va ganditi sa faceti o strategie sa ii platiti chirie pentru jumatate din casa sau sa vorbiti sa ii dati daca aveti economii pe bucatele, nu recomand credit dar in cazul vostru daca tineti la imobil nu aveti de ales.Fa ceti un calcul si vedeti ce vreti.

| zatdeaici a răspuns:

7 ani nu ati avut timp sa rezolvati in vreun fel problema? Ce diplomatie mai cautati acum?
S-a facut succesiunea? Daca nu, asta sa fie prima voastra grija, nu renovarea. Ca cel ce cumpara oricum o va face iar, cum ii place lui. Nu primiti bani in plus.
Daca aveti bani, platiti matusii jumatatea sa de apartament. Daca nu, vindeti.
Vad comentariile. Ce acte are matusa? Ca fara succesiune, nu poate avea decat un accept al mostenirii.

| Sawarekh explică (pentru zatdeaici):

Pai, nu stiu, relatia lor e rece, matusa nu vorbeste cu tata.
Si dintr-o data, s-a luat decizia sa vanda, probabil interesul fiind bani, nu stiu.
Probabil are ea datorii din ce stiu, cert este ca ea are actele de la casa, de mostenitor, dupa succesiune ea le-a pastrat.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Sawarekh):

Dacă tatăl tău nu are acte din care reiese clar că îi revine și lui jumătate sau în actele mătușii apare doar ea ca proprietar, atunci nu prea aveți ce face.