| Sawarekh a întrebat:

Buna seara, eu cu familia mea am o problema veche, care nu a fost rezolvata din pacate.
Matusa mea cu tata trebuie sa imparte apartamentul in care stau eu cu mama si tata.

Problema este ca au trecut vreo 7 ani, ei nu au mai vorbit, iar acum Matusimea s-a hotarat sa vindem cat mai rapid posibil.

Credeti ca pot ataca in instanta sa ne de-a timp mai mult?

Ei doresc pana la sfarsitul anului sa vindem apartamentul ( 4 camere, zona titan ) problema este, ca e prea putin timp, mai trebuie sa renovam si apartamentul sa il punem la punct.

Planul este, dupa ce vindem, sa mai punem diferenta si o sa ne luam un apartament cu 2 camere.

33 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sawarekh):

Pai da, iar tu trebuie sa o convingi sa isi bage mintile in cap. Si nu trebuie sa chemi un agent, ci un evaluator. Care nu e totuna. Ia si arunca un ochi aici - https://www.evaluatori-imobiliari.net/bucuresti/

| Sawarekh explică (pentru GabiDumitrescu):

Interesant, nu stiam ca exista si o nisa specializata pe evaluari.

Da, din pacate nu o sa-i bag mintiile in cap, e comunista, fixista, nu am nici o sansa.
ea mai este ghidata si de sotul ei, un alt comunist.

In fine, situatia se poate inrautatii, nu stiu ca batuse apropo ca daca nu refuzam sa il vindem intr-un timp cat mai rapid, este posibil sa apeleze la exegutare silita.
Eu de aia voiam sa ma interesez daca e legal sa santaseze asa si sa grabeasca procesul.
Ai mei o sa gasesca oricum apartament nu e problema, dar mi se pare cam mare tupeu matusii mele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sawarekh):

Tupeu, da, daca zici ca sunt si de-aia cu "ce bine era inainte" si idei fixe, mai bine faceti ce trebuie ca sa scoateti cel mai bun pret posibil, nu va bateti capul cu renovat si de-astea. Si dupa ce e gata, blocati comunista pe toate canalele de comunicare.