Întrebare recomandată | Georgian620 a întrebat:

Buna seara..In ce consta obtinerea permisului de categorie AM..Va rog spuneti'mi detaliat si explicati-mi pass cu pass.De exemplu cate ore se face scoala aceea? Se fac ore de condus? Scoala aceea te invata exact tot ce ti se da la sala? etc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru categoria AM se sustine un examen teoretic (raspuns la chestionar) si unul practic (conducere in poligon), cred ca o sa fie la fel ca pentru motocicleta.
Se face scoala de conducere, unde vei invata legislatie si conducerea in poligon. Detalii inca nu se stiu, categoria AM nu a existat, fiind introdusa prin L.203/2012, care intra in vigoare cu 19.01. 2013. Mai trebuie sa apara completarile la Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002 (Codul rutier).
La scoala se fac ore de legislatie dar va trebui sa o inveti tu. Ce se da la examen afli doar atunci cand il dai. Pentru pregatire poti face teste pe drpciv.ro sau alte site-uri.

4 răspunsuri:
| Totui0verde a răspuns:

Pai te inscri la scoala de soferi faci niste teste.Scoala de soferi o faci timp de 15 sedinte timp de 1.30h.Va trebui sa te duci la niste cursuri de legislatie la scoala de soferi. Dupa terminarea cursurilor si orelor de sofat te duci la drpciv cu dosarul...te inscri si dai examenul.

| Georgian620 explică (pentru Totui0verde):

Acele sedinte in ce consta? v'a fi o sedinta practica sau teoretica?

| Georgian620 explică (pentru Totui0verde):

In ce consta acele cursuri? Curs practic sau teoretic?

| Totui0verde a răspuns:

+ ca trebuie sa inveti legislatia semnele de circulatie si sa faci cat mai multe chestionare din carte si dp saitul drpciv.ro