| pastru009 a întrebat:

Buna seara.Intrebarea mea este: care este diferenta de puteri, actiuni sau fapte luate(gen: putere de hotarare sau de ....mai pe scurt ce poate face un magistrat fata de celalalt si acum continui...) intre un procuror si un judecator?

Funda si vot.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| SkyRainb0w a răspuns:

Nu este o intrebare foarte grea.
Diferenta intre cei doi este aceea ca procurorul, este un magistrat ce aduce dovezi care invinovatesc inculpatul, intr-un proces public, pentru "a se face dreptate".
Auotitatea sa este limitata.
Judecatorul este un magistrat (cel mai inalt grad) care prezidează procedurile judiciare, fie singur, fie ca parte a unui grup de judecător.Decizia sa este permanenta si irevocabila.
Instantele de judecata(judecatorii) nu raspund decat in fata legii.

1 răspuns:
| Marin_Preda_1949 a răspuns:

Procurorul este subordonat ierarhic, judecatorul nu este subordonat ierarhic!