| Butincu_Elena_1985 a întrebat:

Buna seara, intrebarea mea este:cum as putea transfera alocatia de stat de pe tata pe mine in conditiile in care noi eram divortati cand s-a nascut fetita?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si cui a fost incredintata fetita sau unde i-a fost stabilit domiciliul
In functie de aceasta parintele poate ridica si alocatia de stat pentru copii, respectiv cel caruia i-a fost incredintat minorul sau la care i-a fost stabilit domiciliul.
Daca tu esti aceea atunci trimite o cerere la Agentia de Plati si Inspectie Sociala din judetul tau, anexand si hotararea judecatoreasca prin care dovedesti una dintre cele doua situatii aratate mai sus.