| oana_6570 a întrebat:

Buna seara,ma intereseaza sa stiu cateva detalii despre taxa de succesiune pe pamantul arabil, si as fi recunoscatoare celor ce ma vor ajuta.Pamantul este lasat de la parinti iar acestia au avut 2 copii(mentionez ca in prezent ambii parinti sunt decedati), o fata si un baiat in urma cu ceva timp baiatul la randul sau a decedat.Acum in viata au ramas doar sora decedatului cat si sotia acestuia.Cat% ii revine sotiei si cat surorii? Mentionez ca acesta nu a avut nici-un copil.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa parinti fata va mosteni jumatate din averea parintilor iar fratele sau cealalta jumatate.
Apoi dupa fratele decedat sotia va mosteni jumatate din averea acestuia si sora va mosteni cealalta jumate.
Onorariul notarial si impozitul pe mostenire se stabilesc in functie de valoarea bunurilor imobile (teren si constructii). Impozitul este de 1% si se plateste doar daca s-a depasit 2 ani de la decesul celor mosteniti.
Mostenitorii sa se adreseze unui notar public de la ultimul domiciliu al defunctilor si vor primi absolut toate detaliile necesare - acte, cost, etc.