| anonim_4396 a întrebat:

Mama mea a auzit sau a citit pe undeva ca femeile cu 3 copii pot iesi in pensie mai repede cu 6 ani, ceva cu 2 ani / copil crescut pana la 10 ani. Stiti ceva de aceasta lege, daca s-a aprobat? Multumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Citeste aici: https://www.avocatnet.ro/......vreme.html

| Paula2018 a răspuns (pentru darrio2007):

Lamurit, multumesc! happy

| darrio2007 a răspuns (pentru Paula2018):

Cu placere.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea nr.127/2019, in care este o asemenea prevedere, va intra in vigoare cu 1.09. 2021, bineinteles daca nu se va modifica pana la aceasta data. Conform acestei legi, citez:
"ART. 56.(1) Femeile care au realizat stagiul minim de cotizare şi care au născut 3 copii şi i-au crescut până la vârsta de 16 ani beneficiază la cerere de reducerea cu 6 ani a vârstei de pensionare prevăzută în anexa nr. 5.
  (2) La reducerea prevăzută la alin. (1) se adaugă câte un an în plus începând cu al patrulea copil.
  (3) Reducerea vârstei de pensionare prevăzută la alin. (1) şi (2) se aplică şi în cazul în care numărul de copii cuprinde şi copii adoptaţi şi crescuţi pe o perioadă de cel puţin 13 ani."