| PetardeF1 a întrebat:

Buna seara, sa zicem ca un SRL doreste sa incheie un contract de cesiune a drepturilor de autor cu un minor, 14 ani. Obiectul contractului este urmator: minorul va crea clipuri video in scopul de a promova SRL-ul si SRL-ul va posta aceste clipuri pe mai multe platforme sociale. SRL-ul va plati.
Intrebarea e urmatoarea: Poate minorul sa semneze acest contract? Sau doar un parinte?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate semna de unul singur, in contract trebuie mentionat, cu datele personale si sa semneze si un parinte.

| DontActLikeMe a răspuns:

Doar un parinte/tutore legal