| justitiejustitie a întrebat:

Spune ti mi va rog, as putea incheia un contract in care sa am functia de Consilier Juridic pentru o perioada de 2 ore pe saptamana si salariul de 150 lei pe luna? Exista vreun impediment legal?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti serios? Pentru a fi consilier juridic trebuie sa ai facultatea de drept cu diploma de licenta si atunci ar fi trebuit sa stii ce-ai intrebat, respectiv ca se poate si este legal, daca gasesti o asemenea slujba. Si salariul ar trebui sa fie mai mare, respectiv cca 400 lei pe luna la programul de 2 ore pe zi.

| justitiejustitie explică (pentru Ioandelasal):

Pai am intrebat ca am interpretat legea si asa as dori, doar 150; daca as primi 150 este ilegal sau cum? de ce obligatoriu 400?

| justitiejustitie explică (pentru Ioandelasal):

2 ore pe saptamana, nu pe zi

| Ioandelasal a răspuns (pentru justitiejustitie):

Nu ar fi ilegal si nu este nici un impediment legal.
Credeam ca este vorba de 2 ore pe zi si atunci 150 lei ar fi fost prea putin. La 2 ore pe saptamana merge 150 lei.

| justitiejustitie explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos pentru raspuns si pentru timpul acordat!

| justitiejustitie explică (pentru Ioandelasal):

As vrea sa va mai intre ceva, un contract individual de munca cu timp partial poate fi executat la domiciliu? chiar daca ar fi vorba de consiliere juridica?

| Ioandelasal a răspuns (pentru justitiejustitie):

Poate fi executat unde are nevoie angajatorul si la intelegerea partilor, asa ca se poate si de la domiciliu.