| Johanna_2621 a întrebat:

Stiti cumva daca pensia alimentara se calculeaza ca fiind procent x din toate veniturile sau mai intai se scad datoriile pe care le are paratul apoi din ce ramane se calculeaza? Si daca mai intai se scad datoriile, se scad doar cele la stat (impozite and stuff) sau se scad si creditele, ratele la banci, etc? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului familiei, art.94, alin.3 intretinerea(pensia alimentara) se calculeaza la castigul obtinut din munca. Este vorba de venitul net, respectiv ce ramane dupa ce s-au scazut impozitul si contributiile la fondurile speciale (sanatate, pensii, somaj). Se calculeaza ca procent din acest castig, in functie de numarul de copii aflati in intretinere, respectiv pana la 1/4 pentru un copil, pana la 1/3 pentru 2 copii si pana la 1/2 pentru 3 ori mai multi copii. Nefiind un procent fix(este stabilita doar limita maxima) instanta va tine seama si de alte datorii pe care le are cel obligat la intretinere.Numai bine!

1 răspuns:
| karlikuicsddd a răspuns:

Ai mei sunt despartiti de 5 ani de zile. Si ma doare asta foarte mult, dar m-am abatut de la subiect. Revenind la subiect, eu primesc de la tatal meu [ custodia mea fiind la mama ] primesc 20 % din veniturile tatalui meu. Nu stiu daca asa e legal, sau asa scrie in vreo lege, asa au hotarat ai mei.