| PatruAna a întrebat:

Buna seara!
Sunt in crestere copil de pe data de 15 noiembrie 2021 ar fi trebuit sa ma intorc la munca pe 15 octombrie 2023. Dar s-ar fi dat o lege cum ca tatal acum are dreptul sa stea 2 luni in crestere copil si ca va trebui sa ma intorc la munca cu 2 luni mai devreme pentru a primi insertia de 630 de lei.
Imi poate spune cineva daca este adevarat. Am caut mult pe google sa citesc noua lege dar nu gasesc nimic de anul acesta. Eu stiam ca aceasta variamta cu 2 luni pentru tata si sa te intorci la munca cu 2 luni inainte este valabil pentru doamnele ce nasc in 2023.
Daca aveti idee va rog sa ma ajutati.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este adevarat, dar nu este o lege ci o OUG, respectiv OUG nr.164/2022. Aceasta a modificat prevederile art.11 din OUG 111/2010, dupa cum urmeaza, citez:
"ART. 11
  (1) Dacă ambii părinţi dintre persoanele prevăzute la art. 8 alin. (1) îndeplinesc cerinţele de acordare a concediului pentru creşterea copilului, prevăzute în prezenta ordonanţă de urgenţă, acesta se acordă astfel încât:
  a) cel puţin 2 luni de concediu pentru creşterea copilului să se efectueze de părintele care nu a solicitat iniţial acordarea acestui drept;
  b) în situaţia în care părintele prevăzut la lit. a) nu solicită acordarea concediului pentru creşterea copilului pentru cel puţin 2 luni, deşi îndeplineşte cerinţele prevăzute în prezenta ordonanţă de urgenţă, celălalt părinte nu poate beneficia de dreptul la concediu în locul acestuia."
Aceste prevederi intra in vigoare dupa 60 de zile de la publicarea OUG 164/2022 in M.Of., respectiv incepand cu 5 februarie 2023.