| VerginicăVacăGrasă a întrebat:

Buna seara
Sunteti de acord cu desfintarea transportului in comun? Credeti ca va aduce un bine economiei tarii?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum sa desfiinteti transportul in comun? asta ar distruge economia tarii. gandeste te ca sute de mii de oameni nu ar mai putea merge la munca.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sunt de acord si nu are cum sa faca bine economiei, dimpotriva. In plus cu ce crezi ca s-ar deplasa multimea care nu are masini personale?

| Wehrmacht a răspuns:

Stai asa...ce legatura are? Daca eu decid sa imi fac o firma, cumpar cateva autobuze si angajez niste soferi nu vad cum as putea aduce un rau economiei.Mai ales ca o sa platesc si impozit pe venit.
Sau are si statul niste masini pentru transport de persoane pe care cheltuie bani ca sa functioneze si sa transporte oameni? Chiar nu stiu asta...

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Nu,evident ca nu sunt de accord.Iti dai seama din start ca nu ar fi bine, pentru ca cateva zeci de mii daca nu sute de mii de soferi ar ramane pe drumuri, dupa toate grupurile de oameni pe care le afecteaza, si faptul ca (desi la mine in Satu Mare nu e asa) in Cluj de exemplu autobusele circula pana pe la 2-3 noaptea si incep dimineata de la 6-7 din nou, si uite asa tu rupt de beat din club, obosit de la munca (schimbu 2-3) etc ai cu ce merge acasa. Evident o revolutionare a trasportului,in sensu de a micsora autobusele gigante,fara motiv,practic,la ceva de marimea microbuselor,sau masinilor mici,interconectate intre ele (ca vagoanele de tren),pe post de autobus,unde sa se poata conecta sau deconecta anumite "unitati" in functie de aglomeratia de pe ruta,ar fi mai bine pentru ca ar fi fabricile care le-ar produce,ar economisii firmele transportoare,oamenii pe bilete etc,plus ca daca s-ar strica o uniate de aia,o deconectezi si o ti doar pe aia in reparat, nu tot mastodontu de autobus.

P.S. In general nu, nu as fi de accord si nu ar aduce nici un beneficiu, din contra, ar scadea veniturile la stat si ar incurca oamenii.Noi nu trebuie sa ne gandim cum sa "taiem" din ce facem, ci cum sa facem mai eficient ceea ce facem.

| MisFit20 a răspuns:

Transportul in comun aduce doar foarte putini bani statului, pentru ca oamenii fara simt civic uita de bilet/abonament.Consider ca ar fi un lucru rau, avand in vedere ca un pun procent din populatie nu are masina proprie, mai ales categoriile vulnerabile: femei, batrani, elevi, studenti.Toate cele bune.

| Faruece a răspuns:

Nu este bine, saracii copii nu mai au cu ce sa se dupa.Pentru economie, nu prea cred.