| sasha_2369 a întrebat:

Buna seara, TPU! As dori si eu niste informatii in ceea ce priveste viza de flotant ( intru in primul an de facultate ) pentru Bucuresti. Am cautat pe internet si gasesc info contradictorii: intr-o parte trebuie certificat de nastere, in alta nu. As ruga pe cineva care si-a facut viza asta sa-mi spuna exact de ce acte am nevoie. Multumesc mult! happy

Răspuns Câştigător
| kidutzq a răspuns:

Inchei contractul de inchiriere, faci o copie xerox, te duci la serviciul de evidenta a populatiei, faci o cerere tip, lasi buletinul acolo o zi sau doua(depinde cat iti spune ala de la ghiseu) cu copia de la contract si aia iti pun autocolantul pe spate cu resedinta(viza de flotant). nu e necesar ca proprietarul sa vina cu tine si cu atat mai putin nu ai ce cauta la politie.nu-ti trebuie niciun alt act.

2 răspunsuri:
| hashu1985 a răspuns:

Teoretic,trebuie sa ai un contract de inchiriere (la camin, garsoniera, apartament sau ce-o fii) sau daca stai in gazda, mergi cu persoana respectiva sa te ia in cartea de imobil la circa de politie de care apartine.

| kidutzq a răspuns (pentru hashu1985):

Prietene, esti total pe langa subiect. informeaza-te inainte sa dai un raspuns, nu trimite oamenii aiurea. cartea de imobil e cu totul altceva si in niciun caz nu se opereaza la politie. totul se face la evidenta populatiei.