| LittleRose a întrebat:

Buna seara TPU! Detin o cota de 3/8 dintr-un apartament cu 3 camere. Vreau sa stiu daca exista o cale legala prin care sa vand partea coproprietarului si ce e de facut in cazul in care acesta refuza vanzarea.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca exista cale legala, vinzi coproprietarului printr-un contract de vanzare-cumparare incheiat la un notar public.
Daca nu vrea sa cumpere soliciti partajarea apartamentului (daca este partajabil in natura) si apoi poti sa inchiriezi camera ce-ti revine sau s-o vinzi altcuiva.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fa-i viata grea. Pana la urma va ceda. Stii povestea cu cuiul lui Pepelea?
https://copiipovesti.blogspot.ro/......ulara.html

| raluk27 a răspuns:

Calea legala: contract de vanzare cumparare a cotei de 3/8.
Evident, nu il poti obliga sa o cumpere.
Ori o vinzi alte persoane (care se substituie tie si ramane proprietar in indiviziune cu respectivul) ori daca tot nu e de acord, soliciti partajul pe care judecatoreasca si imparti efectiv apartamentul.