| andreea91ral a întrebat:

Bună seara! Vă cer sfatul in legatura cu un aspect delicat. Daca un cadru didactic a afirmat telefonic faptul ca a oferit mita ca sa acopere un delict (a pus 10 la toata clasa ca sa nu ajunga la inchisoare), acest lucru ar trebui raportat legii? Este vorba despre relatia cu un elev. Ar trebui sa raportez conversatia telefonica? Acest lucru s-a intamplat acum doi ani, iar delictul propriu zis s-a produs in 2018, fara consecinte penale (s-a musamalizat).

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca n-ai alte probe la ce spui nu are rost, va fi doar cuvantul tau impotriva celui a profesoarei.

3 răspunsuri:
| LisaJulie a răspuns:

Da! Dar totuși au trecut 6 ani, merita totuși încercat

| Violleta2022 a răspuns:

Fara ingresitare sau alte dovezi nu poti dovedi nimic.
Ma indoiesc ca un profesor ajunge la inchisoare doar pentru ca a pus 10 la toata clasa, ca asta nu-i nici un delict.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă poți dovedi...