| Miss25JK a întrebat:

Buna seara!
Va rog frumos, sa ma indrumati in legatura cu problema ce urmeaza sa o expun:
Parintii mei biologici, ambii in viata, casatoriti, vor sa imi faca act de proprietate pe un apartament al lor (ambii figureaza in contract). Problema, apare, ca mai am o sora vitrega, mai mare, din partea tatalui, nu știu daca are relevanta dar voi expune faptul ca este plecata din tara, tatal meu si ea nu au vorbit niciodata, el doar si-a respectat atributiile si anume pensia alimentara, atat timp cat a considerat legea, adica 18 ani, deoarece nu si-a continuat studiile, amândouă suntem majore. Cum pot face parintii mei sa imi ofere apartamentul? Act de vanzare cumparare stiu ca nu este posibil deoarece ar insemna sa le platesc suma apartamentului, suma reala (nu dispun de aceasta suma), donatia stiu ca se ataca, testamentul nu ne ajuta deoarece ei vor ca proprietatea sa fie a mea acum, nu dupa deces.
Va mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O cale legala ar fi donatia cu sarcini si aceasta poate fi revocata doar de parinti, pe timpul vietii si daca nu este revocata nu ar putea fi atacata de sora vitrega dupa decesul lor.

2 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Act de vânzare-cumpărare. Nu este nevoie să le plătești suma reală, în contract se poate scrie "achitat anterior".

| eliancodrut a răspuns:

Mergeti la un notar si cereti informatii. Se fac multe acte de vanzare fara sa se arate banii. Dar este atacabil, deoarece nu ai cum sa demonstrezi ca ai avut banii.
O cale ar fi Contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere. In acest caz nu trebuie sa ai bani. Dar daca parintii sunt tineri apare ca o donatie mascata.