| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Buna seara,vin și va prezint o situație fericita în concepția multora,dar totodată riscantă, părerea mea. Zilele trecute am făcut niște retrageri la pariuri,am retras banii de la ATM,iar în după amiaza aceasta am văzut alți bani in contul BT, aparent tot aceleași retrageri doar că efectuate pe data de astăzi.(pe site-ul casei de pariuri respective nu apar alte retrageri decât celel de acum câteva zile, apare data de azi doar in istoricul tranzacțiilor la banca).
Ce naiba sa fac? Am dat un mail la banca da vad ce zic, că tare mi-e că întru in ei și mă pun ăștia sa-i dau înapoi.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ți-au dat, sunt ai tăi. Banca nu are treabă cu ce ai primit.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns:

Situatie fericita la ce anume gte referi? Daca aia is banii tai, ce vezi tu situatie fericita?laughing Bine cand ai bani, normal ca esti fericit.

Tranzactiile bancare nu se fac asa cum crezi tu sau altii oameni.
Daca cineva transfera banii, cum e cazul tau de la pariuri, acolo la aia figureaza data la care ei au facut transferul ok?

Dar asta nu inseamna ca acolo unde iau transferat apare aceiasi data.Banca in cazul tau are alta data in care primeste banii, de aia apare l; a banca alta data.

Este o data de trimis si o data de primit, sa-i zic asa mai simplu.Aceste tranzactii pinsa fie finalizate dureaza ceva timp,ca doara nu is persoane fizice,scoti din buzunar si in acelasi timp sau peste cateva secunde is in buzunaru altuia.

Daca tranzactiua de exemplu se face intre conturi de la aceiasi banca,apare in aceiasi zi, de regula, iar cele intre banci diferite ia ceva timp, verificari bla bla.

Deci la banca ta nu ai cum sa vezi tu retrageri, in banca ta apare ca primit nu retras, retras apare la aia la pariuri.

Mai este si alta chestie.Primesti bani in contul de la banca, intial ala este in pending, adica in asteptare, pot sta acolo un timp, apoi cand cred aia ca totu e ok atunci is reali in cont. Cele 2 date la fel pot fi diferite,dar se refera la aceiasi bani,nu-s bani diferiti.

Daca te gindesti ca ti-a dat careva bani moca,stai tu linistit,bancile nu fac cadouri laughing
Banui ca tu asta crezi,ca in loc de suma stiuta,te-ai trezit ca de fapt tiau dat aia dublu laughing
Nu exista asa ceva, iar de cheltuit poti cheltui, este contul tau, banii tai, daca cheltui mai mult, probabil o sa platesti penalizari laughing asta daca consumi mai mult decat ai in cont.Plus normal trebuie sa pui banii inapoi, in timp.