| Aniella2000 a întrebat:

Buna ziua. Am lucrat la niste chestii handmade pentru un event timp de 4 luni și m-au anunțat acum, cu o săptămână înainte, ca nu mai pot vinde acolo că nu am firma și vor fi controale ANAF ✨ What's the worst that can happen pentru o persoana fizica, având în vedere că nu am timp sa-mi fac firma?(durează 6-7 zile lucrătoare)
Mulțumesc că ai citit până aici și as aprecia un răspuns.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu-i neaparat nevoie de o firma, te poti autoriza ca PFA si asta se poate face repede,
Daca chiar n-ai timp o zi-doua poti plati o firma pentru autorizare, nu costa mult.

| Aniella2000 explică (pentru Ioandelasal):

Asta e problema, până și PFA ul durează 6 zile. Am primit mail de la 3 site uri că nu se pot încadra în data pe 26, când începe event ul.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Aniella2000):

Poti merge la eveniment doar cu mostre si incepi activitatea de vanzare dupa obtinerea autorizarii.