| FlorinelG a întrebat:

Socrii mei stau intr-o casa dar nu au acte pe casa. Ei platesc impozit de peste 30 de ani la primarie, mai este valabila uzucapiunea pentru a intra in posesie. mentionez ca socrul meu mai are 6 frati, nu au dezbatut mostenirea. Cat dureaza procesul de uzucapiune? Cati bani? Ms

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Valoarea imobilului o indica persoana care cere uzucapiunea.
Daca instanta va considera ca este o valoare prea mica atunci se va lua in considerare valoarea de evaluare pe care o folosesc notarii publici, aceasta este facuta in fiecare an.
La 200.000 lei taxa judiciara de timbru va fi de 6.105 lei (se incadreaza la lit.e).

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Obtinerea dreptului de proprietate prin uzucapiune este valabila si acum, daca sunt indeplinite conditiile prevazute de art.930 si urm. din Codul civil.
Procesul poate dura cca 6 luni - 1 an si taxa judiciara se calculeaza la valoarea casei si terenului aferent, conform OUG 80/2013, citez:
"ART.3.(1) Acţiunile şi cererile evaluabile în bani, introduse la instanţele judecătoreşti, se taxează astfel:
  a) până la valoarea de 500 lei - 8%, dar nu mai puţin de 20 lei;
  b) între 501 lei şi 5.000 lei - 40 lei + 7% pentru ce depăşeşte 500 lei;
  c) între 5.001 lei şi 25.000 lei - 355 lei + 5% pentru ce depăşeşte 5.000 lei;
  d) între 25.001 lei şi 50.000 lei - 1.355 lei + 3% pentru ce depăşeşte 25.000 lei;
  e) între 50.001 lei şi 250.000 lei - 2.105 lei +2% pentru ce depăşeşte 50.000 lei;
  f) peste 250.000 lei - 6.105 lei + 1% pentru ce depăşeşte 250.000 lei."

| FlorinelG explică (pentru Ioandelasal):

Cine decide ce valoare are impobilul? valoarea reala ar fi undeva la 200.000 ron adica ar trebui sa platesc 10.000 + 355 lei? Ms

| Ioandelasal a răspuns (pentru FlorinelG):

Valoarea imobilului o indica persoana care cere uzucapiunea.
Daca instanta va considera ca este o valoare prea mica atunci se va lua in considerare valoarea de evaluare pe care o folosesc notarii publici, aceasta este facuta in fiecare an.
La 200.000 lei taxa judiciara de timbru va fi de 6.105 lei (se incadreaza la lit.e).

| FlorinelG explică:

Multumesc