| Alexandra_Léila_1999 a întrebat:

Stie cineva daca eliminarea criteriului de inaltime pentru scolilele de subofiteri si agenti se mentine si pentru admiterea din vara la Academia de Politie?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conditia de inaltime pentru scolile de politie, prevazuta in Anexa 2 la Ordinul MAI nr.177/2016, a fost abrogata prin Ordinul MAI nr.144/2017, asa ca nu se mai aplica.
Cat timp nu o sa fie prevazuta o conditie de inaltime nu se poate spune, cred ca nici conducerea MAI nu stie aceasta.
Parerea mea este ca s-ar putea sa fie reintrodusa, poate nu in acest an.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alexandra_Léila_1999):

Nu este falsa, doar ca optica ar putea fi schimbata, mai ales daca o sa se observe ca multi din candidatii mai mici de statura nu reusesc la probele fizice sau o sa fie alt ministru de interne cu alta optica.
Sunt multe prevederi legale care se modifica de la un an la altul sau chiar mai repede.