| Heylin a întrebat:

Stie cineva daca este legal sa mi se vanda bunurile puse sub sechestru de catre ANAF chiar daca am achitat toate amenzile? M-am trezit si cu banii luati si cu bunurile vandute.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Da,este legal in cazul in care nu ai respectat cele doua termene de plata pe care le-ai avut la dispozitie pentru a face plata voluntara a amenzilor!
Primul termen de 15 zile, pe care l-ai avut la dispozitie, a curs de la data primirii somatiei de plata pana la expirarea celor 15 zile.
Al doilea termen de 15 zile pe care l-ai avut la dispozitie a curs de la data incheierii procesului verbal de sechestru.

Cadrul legal privitor la executarea silita a bunurilor mobile este: art. 151-153 Cod de procedura fiscala (https://static.anaf.ro/......e_2015.htm )

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal, daca bunurile ti-au fost vandute dupa ce ai platit integral datoriile la ANAF.
Daca ai platit dupa vanzare atunci cere sa ti se restituie suma platita.

| Heylin explică (pentru Ioandelasal):

Se returneaza o suma ceva mai putin de jumate din valoarea lor. Nu conteaza suma pe care o am de primit. Conteaza daca este normal sa le vanda ca eu dau 2.000 e pe o masina si sa o vanda la mai putin de jumate de exemplu fara sa mai am vreo datorie. Stiu ca se ajunge la vinderea obiectelor in cazul in care ai datorii dar altfel?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai amenzi e una, sechestru e alta. De ce au fost bunurile puse sub sechestru? Amenzile pentru ce le-ai platit? Poate o fi un abuz, sau poate simpla aplicare corecta a unei LEGI ABUZIVE. Abuz e una, aplicarea unei legi timpite, alta.

| Ara997 a răspuns:

Apeleaza la un avocat. este un abuz

| Ironwin a răspuns:

Nu este normal si nici legal, probabil ai platit prea tarziu si ei incepusera deja procedura de executare.

| Heylin explică (pentru Ironwin):

Nu era tarziu termenul era de 3 ani. Am platit in jur de 6 luni suma.S-a apbrobat cererea de a fi scoase bunurile de sub sechestru urmand sa merg sa le ridic. Cand am ajuns mi s-a spus ca au fost predate la ANAF, dupa care vandute. IN CE TARA TRAIM?