| addictedg a întrebat:

Buna!

Stie cineva daca eu nu lucrez cu carte de munca (doar pe post de promoter) de ce figurez cu venituri din salarii?

Multumesc anticipat.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se mai intocmeste carnet de munca de la 1.01. 2011, a fost abrogat. Se intocmeste doar contract individual de munca sau contract de prestari servicii. CIM este inregistrat in Registrul general de evidenta al salariatilor, in format pe hartie si electronic (Revisal), la firma si la ITM. La fel este si contractul de prestari servicii. Veniturile obtinute in baza ambelor contracte sunt considerate venituri din salarii. De altfel si alte venituri sunt asimilate veniturilor din salarii, de exemplu cele obtinute de liber-profesionisti, cum sunt avocatii, notarii publici, etc.