| pufulete2021 a întrebat:

Bună,sunt căsătorita am și o fetita de 1 an, eu am făcut prostia de am scos o suma cam mare din banca pe numele soțului direct pe cardul lui și eu am transferat-o aproape pe toată la părinții mei fără să-mi ceara ei vreun ban și soțul le-a cerut banii înapoi și părinții nu au vrut sa trimita suma înapoi și a zis soțul ca ma da în judecata pe mine și pe părinți îi bagă complici, se poate?

21 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca sotia mea ar fi facut asa ceva, atunci as fi deschis 3 dosare:
- un dosar de divort
- un dosar penal (direct) pentru furt
- o plangere penala pentru tainuire, impotriva socrilor.
Langa dosarele penale m-as fi constituit parte civila vatamata, cu pretentie de dauna materiala si morala (de cel putin 5 ori suma furata si tainuita).
De impartirea averii comune nici nu s-ar pune problema.
Evident, in asemenea situatie, si copilul ar ramane la mine, iar fosta ar fi obligata la plata alocatiei.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca se poate!

Ce ai facut este abuz de incredere, inselatorie, furt si se pedepseste penal cu puscaria.

Daca parintii tai te iubesc si le pasa de tine, sa faca bine sa returneze banii integralsotului, cat mai repede, ca zilele tale in libertate iti sunt numarate.
In orice caz, astepata-te si la un divort, ca asa ceva nu se face nimanui.
Posibil sa-ti ia si copilul si tu sa intri in puscarie, dupa judecata asta.

| pufulete2021 explică (pentru Violleta2022):

El zicea ca nu ma baga la pușcărie ca n-are suflet rău dar zicea ca pe socrii vrea sai bage, crezi ca poate

| Violleta2022 a răspuns (pentru pufulete2021):

Pe ei nu-i baga, ca ei nu au furat nimic, dar vor fi obligati sa returneze toata suma.
Din pacate, tu vei primi pedeapsa cea mai grea: dosar penal cu siguranta si puscarie.

| pufulete2021 explică (pentru Violleta2022):

Zicea ca eu nu pățesc nimic ci părinți vor fi obligați sa returneze banii ca altfel le va lua casa

| Violleta2022 a răspuns (pentru pufulete2021):

Daca se ajunge la politie, sunt sigura ca tu vei patii asa ceva, fiindca tu esti cea care a furat banii omului si asta este frauda.
Dar se poate rezolva totul fara puscarie si fara sa fii tu afectata, sa ramai cu dosar penal si cazier pe viata DACA parintii tai returneaza banii furati de tine.

daca nu crezii, du-te si intreaba un avocat, ca sa te convingi ca nu poti scapa tu fara pedeapsa decat daca parintii ati inteleg d evorba buna sa returneze toti banii furati de tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru pufulete2021):

Mai fetito mie imi era mila de tine la intrebarea pusa azi dar esti de cosmar laughing In primul rand ma ta cu tactu sa ii dea banii baiatului inapoi, asta daca nu sunt niste redusi mintal la fel ca tine. Daca vor sa scape de asa zisa puscarie desi vinovata esti DOAR TU in fata legii nu ei, pentru ca tu ai facut o, sa dea banii inapoi si sa se termine povestea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce familie fericita

| sierra1 a răspuns:

Orice se poate dar mai intâi, ar trebui să rezolvi cu soțul, anumite probleme ce țin de "bucătăria internă"

| mihai69 a răspuns:

Evident că se poate; doar că părinții tăi vor fi acuzați de tăinuire, nu de complicitate.

| Drimmero a răspuns:

Dragii mosului, uitati de ce unii nu ar trebui sa faca copii si sa se casatoreasca vreodata, tocmai din aceste motive.
Normal ca se poate, ce ai facut tu se pedepseste penal, adica poti sa faci puscarie lejer pentru fapta asta.

| Frank51 a răspuns:

Nu era mai simplu să-ți faci OF?

| johnnny123 a răspuns:

Ai citit un articol intitulat "Cum să-ți distrugi căsnicia într-un singur pas simplu" și te-ai gândit să încerci și tu?

| gabicoo a răspuns:

Cine te-a pus sa faci asta?
Limbricii?
Nu ai scăpat de ei și ce ți-ai zis? Hai să fac trolling pe TPU!

| ywar a răspuns:

Se cheama furt si se pedepseste. Da-i banii inapoi. Cere parintilor banii. Nu o sa-ti mai vezi fetita. Puscaria te mananca.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Vezi că banca nu te iartă.
Dacă e pe numele lui atunci el o să plătească.
Tu i-ai făcut lui viața și mai grea acum.

Dacă nu ai platit la timp chiar și o lună banca îți blochează toate conturile și îți pune sechestru pe tot.

Nu contează ce bancă e, te execută silit.
Dacă ai împrumutat 10.000 va trebui să dai înapoi 30.000 sau 40.000 depinde cât e rata și despre ce sumă e vorba.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Singura soluție e să dai bani înapoi la bancă.

El dacă moare datoria de la bancă va fi trecută pe numele tău. Pentru că voi sunteți soț și soție pentru că tu apari în baza de date cu numele lui de familie și cei de la poliție te vor găsi pe calculator.

Toate datoriile de la soț sunt pasate mai departe către partener adică către soție.
Și datoriile soților sunt trecute mai departe către copii lor.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Să zicem că tu și el muriți ei bine peste 18 ani când copilul vostru va crește el va trebui să plătească către banca respectivă suma de bani împrumutată de voi doi.
Pentru că în calculator în baza de date de la SRI copilul apare cu numele lui de familie sau numele tău.
Când copilul se va angaja automat îi oprește din salariu pentru că apare în sistem cu o datorie moștenită de la părinți prin numele de familie fie de la mamă fie de la tată.

La bancă acel agent de la ghișeu ți-a spus clar în ce te bagi și cine o să plătească.

Ia-ți făcut viața grea și celui mic.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

SRI si bancile... dude, ce fumezi?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Banca va încerca prin orice fel să recupereze suma împrumutată de la ea cât mai repede. Ei au toate informațiile despre voi în calculator.

Eu dacă eram în locul lui te omoram pentru că nu mi-ai cerut permisiunea mea.

Ia stai așa un pic?
Tu ai cardul lui și buletinul dar la final ai nevoie de semnătura lui unică pentru acte ca să justifici cu semnătura.

Ceva nu se leagă aici?
Tu nu ai cum să scoți banii fără el?
Ai mințit?