| alondrakiss a întrebat:

Bună! Sunt dată în judecată de tatăl fetiței pentru domiciliu la el și pensie alimentară, dar în același timp solicită test de paternitate.Pot refuza testul de paternitate că nu doresc sa apară în certificatul fetiței.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mi se pare ca n-ai prea inteles nimic din raspunsurile primite la mai multe postari cu acest subiect.
Si, daca refuzi proba cea mai concludenta in stabilirea paternitatii, nu vei obtine obligarea tatalui la intretinerea minorei, judecatorul nu te va crede pe cuvant ca paratul este tatal fetitei.
De altfel judecatorul poate dispune aceasta proba, chiar daca tu te opui.

| alondrakiss explică (pentru Ioandelasal):

Este tatăl copilului, dar nu doresc nici pensie și nici să apară în certificat că tata al fetiței...

| Ioandelasal a răspuns (pentru alondrakiss):

Din pacate pentru tine nu este dupa dorinte.

| ioana748 a răspuns:

Nu poti refuza testul de paternitate.Nu este despre tine ci despre drepturile copilului.
Va fi un proces in care vei duce in instanta argumente prin care dovedesti ca esti mama responsabila. Un avocat te indruma mai bine. Va fi o ancheta socială. De obicei copilul se lasă langa mama.
Ideal era sa va intelegeti de comun acord in ceea ce priveste drepturile si obligatiile fiecarui parinte.
Trebuie sa angajezi un avocat.
Toate cele bune,

| StoicAnalysis a răspuns:

Adica mai pe scurt, zi ca vrei sa primesti pensie alimentara de la un om care s-ar putea sa nu fie tatal copilului. E dreptul omului sa stie daca da sau nu banii aia cu un scop sau degeaba. Eu unul daca as avea un dubiu legat de paternitatea copilului, cu siguranta nu as vrea sa-i platesc femeii 18 ani de pensie alimentara pentru un copil care s-ar putea sa fie al vecinului.

| Cipi1212 a răspuns:

Fetița este la tatăl ei?

| alondrakiss explică (pentru Cipi1212):

Este la mine acasă dar nu-mi mai doresc să aibă de a face!

| alondrakiss explică:

Nu vreau să aibă de a face cu tatăl copilul, că merită un tată mult mai bun sau chiar deloc...

| Kindofkend a răspuns:

Buna, poti refuza dar garantez ca nu-ti va face un bine si nu va fii spre avantajul sau binele tau.
Mai multe detalii te sfatuiesc sa aflii de la un avocat specializat si sa discutati.