| oookrstaooo a întrebat:

Bună! Sunt fata, am 1.80 si in jur de 60 de kg si ma voi inscrie dupa liceu la Scoala de Subofițeri Jandarmi de la Fălticeni.
1. O problemă ar fi faptul că tatăl meu are cazierul pătat din cauza unor infractiuni pe care le-a comis cu cativa ani in urma, dar a fost nevoit sa faca munca in folosul comunitatii pentru remediere si va fi urmarit de Serviciul de Probatiune inca 2 ani, adica si in anul in care eu voi da admiterea la SMSJ? Intrebarea mea este daca ma poate incurca intr-un fel anume situatia tatalui meu.
2. Cat de greu este testul psihologic? Si unde pot gasi cateva exemple?
3. Cand voi efectua practica in timpul anului de studiu, voi fi repartizata undeva anume pentru practica sau voi face in orasul unde se afla scoala?
4. Cum este vazuta femeia intr-o "lume a barbatilor"? Din ce am auzit femeile sunt "protejate" destul de mult de colegii jandarmi.
5. Referitor la salariu, la programul de lucru, timp liber, cateva informatii daca se poate.
6. Cum se face repartizarea in orase la final? Depinde si de implicare pe parcursul anului scolar? Daca ma vor repartiza intr-un oras unde nu am pe nimeni, imi vor plati jumatate din chirie? Locuintele sunt cautate de ei?
7. Faptul ca sunt slaba pentru inaltimea mea dar pot ridica/trage mai mult decat cantaresc eu reprezinta un motiv pentru a nu fi apta medical?
8. In ce constau examenele de la sfarsitul anului?

Răspuns Câştigător
| Andrei007007 a răspuns:

Hai ca-ti raspund eu la intrebari pentru ca si eu doresc sa dau la scoala de subofiteri jandarmi:

1. O problemă ar fi faptul că tatăl meu are cazierul pătat din cauza unor infractiuni pe care le-a comis cu cativa ani in urma, dar a fost nevoit sa faca munca in folosul comunitatii pentru remediere si va fi urmarit de Serviciul de Probatiune inca 2 ani, adica si in anul in care eu voi da admiterea la SMSJ. Intrebarea mea este daca ma poate incurca intr-un fel anume situatia tatalui meu.
R: Nu e o problema daca tatal tau are cazier, important este ca tu sa nu ai cazierul patat si media la purtare din liceu trebuie sa fie de minim 9, 00.

2. Cat de greu este testul psihologic? Si unde pot gasi cateva exemple?
R: Testul psihologic nu este greu si nu prea sunt exemple pe internet, este cumva secret, chiar si daca gasesti exemple pe net nu sunt aceleasi, important este ca atunci cand il dai, sa eviti raspunsuri de genul: "Nu stiu, Nu sunt sigura, etc." ci doar "Da" sau "Nu". Spre exemplu, "Iti este frica sa mergi singura prin cimitir?" "Da", "Nu", "Nu sunt sigura". ( Trebuie sa fi precisa in astfel de raspunsuri si sa ti minte ce raspunsuri ai dat la astfel de intrebari deoarece pe parcurs o sa-ti puna altele asemanatoare, ca sa vada daca ai mintit sau nu). Testele sunt de logica, personalitate etc. si sunt din cate stiu cam 100. Din alea 100 faci cate poti, nu e obligatoriu sa le termini, dar restul pe care le faci sa fie bune.

3. Cand voi efectua practica in timpul anului de studiu, voi fi repartizata undeva anume pentru practica sau voi face in orasul unde se afla scoala?
R: Din ce stiu, le faci in orasul in care se afla scoala

4. Cum este vazuta femeia intr-o "lume a barbatilor"? Din ce am auzit femeile sunt "protejate" destul de mult de colegii jandarmi.
R: Da, femeile sunt putin protejate de colegi, eu recunosc, am fost anti femei in politie, armata, jandarmerie, de ce? Pentru ca ele nu pot face fata unor oameni sa zicem de 1, 80 inaltime cu o greutate de 100 kg si muschi cat casa (vezi cazul acelui om batut de fata cu politistii)

5. Referitor la salariu, la programul de lucru, timp liber, cateva informatii daca se poate.
R: Salariul este la inceput mic, cca. 2.000 lei, per total ajunge undeva la 3.000 lei la inceput, in timp acesta se va mari si depinde de politicieni cu cat si de tine daca avansezi sau nu, iar la timpul de lucru, lucrezi 4 zile pe saptamana in cele mai bune cazuri, 12 cu 24 ore etc.

6. Cum se face repartizarea in orase la final? Depinde si de implicare pe parcursul anului scolar? Daca ma vor repartiza intr-un oras unde nu am pe nimeni, imi vor plati jumatate din chirie? Locuintele sunt cautate de ei?
R: Daca te referi la absolvirea scolii postliceale, aceasta se face in functie de media obtinuta in acel an petrecut la scoala postliceala, daca ai obtinut o nota buna la final, tu iti vei putea alege un oras in care sa fi repartizata iar daca sa zicem nu mai sunt locuri pentru orasul selectat, o sa-ti poti alege alt oras pana cand o sa gasesti unul "liber". Referitor la chirie, da, o sa primesti o data cu salariul si o suma de bani pentru chiria din acel oras, nu te gandi ca e ceva "WoW", ci doar cat sa traiesti pe o zi pe alta.

7. Faptul ca sunt slaba pentru inaltimea mea dar pot ridica/trage mai mult decat cantaresc eu reprezinta un motiv pentru a nu fi apta medical?
R: Nu, daca esti slaba si poti face traseul este totul in regula, dar daca ai sa zicem "malformatii" din punct de vedere medical cum ar fi "platfus" sau alte lucrurui asemanatoare atunci o sa fi declarat "inapt" medical.

8. In ce constau examenele de la sfarsitul anului?
R: Asta nu stiu, nu am ajuns atat de departe incat sa cunosc asemenea informatii. Deocamdata eu ma axez sa invat cat mai bine pentru a intra la scoala de subofiteri, dupa aceea sti cum se spune, Dumnezeu cu mila.

| oookrstaooo explică (pentru Andrei007007):

Mult succes! Mergi la Dragasani sau Falticeni? Cand te inscrii?

| Andrei007007 a răspuns (pentru oookrstaooo):

Multumesc la fel! Eu mi-as dori la Dragasani ca e mai aproape de mine dar acum sa vad daca o sa organizeze concursul, daca nu, ramane Falticeni, iar inscrierea cred ca o sa inceapa din luna ianuarie sau februarie. Sa urmaresti atent site-urile lor in perioada aceea ca nu este o data fixa. Uite, eu anul asta, le-am trimis e-mail celor de la Falticeni si i-am intrebat cand o sa inceapa inscrierile si mi-au raspuns: "Din pacate incă nu avem adresa oficială prin care se prevede cât va ține perioada de depunere a dosarelor. Când vom deține adresa se va posta pe site-ul școlii exact perioada de înscriere și de desfășurare a probelor." iar cateva zile mai tarziu au dat drumul la inscriere laughing Deci sa fii foarte atenta!

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Aceasta nu este o problemă.
7. Aceasta nu este o problemă. Doar că vei avea testări sportive la admitere la care va trebui să iei note de trecere.

| Crackman a răspuns:

Nu exista o lume a bărbaților
Este doar lumea femeii
Sunt de părere ca unele meserii sunt pentru mușchiulet

| oookrstaooo explică (pentru Crackman):

La politie am vazut fete cu mai mult muschiuletwinking decat unii baieti, deci.

| Crackman a răspuns (pentru oookrstaooo):

Eu zic doar ca avem nevoie ca vechiul gestapo italian unde te duc băieții dar nu te mai întorci... ceva de genul sa le fie frica de ăștia

| Alverto a răspuns:

1 nu are legătură cu alte caziere decât al tău contează
2. Nu știu, pe internet găsești
3. Se poate să faci practica in orice loc potrivit pentru misiunile respective
4. E văzută prost, iar jandarmii nu își apără colegii că doar nu sunt cetățeni, de asta sunt jandarmi
5.
6.
7. Nu ești slaba, greutatea ta este una normala, dar nici buna pentru a fi jandarm
8.
Iar părerea mea este că dacă e nevoie de jandarmi și vin femei mai bine mor eu decât sa vina femeile degeaba și să se uite dezorientate. Pur și simplu meseria de politist, jandarm nu e pentru genul feminin fiindcă e periculoasa și ele nu pot face fata. Pentru femei munca in slujba cetățeanului sunt locuri precum medicina, hai poate mai greu pompier, dar nu politist sau jandarm deoarece necesita forță, caracter dur

| oookrstaooo explică (pentru Alverto):

Nu toate fetele sunt asa feminine si finute cum credeti voilaughing eu sunt "baiatul" lui tata

| oookrstaooo explică (pentru Alverto):

Pai daca mai nou baietii merg la arte, litere, se fac make up artisti, frizeri, isi deschid saloane de epilat, nu trebuie sa se duca cineva in locul lor in armata/politie/jandarmerie? laughing laughing

| Alverto a răspuns (pentru oookrstaooo):

Amuzant.
https://youtu.be/aEMPPi23JVA
Știi cazul asta? Ce a făcut dânsa?
Dar da, e și aia e o problemă cu băieții la make up sau saloane de epilat, dar mai mare e o problemă când ceri ajutor și vine o fata tanara, că e o viața pusă în pericol

| Nouvel a răspuns:

Buna.
Pentru varsta ta, nu esti slaba. E bine. Iar daca mai ai si forta, e excelent. Apt medical esti dupa sanatate, nu dupa suncile de pe burta.
Nu stiu nimic despre scoala, dar restul e cam asa:
La practica, vei fi repartizata undeva, nu faci acasa.
Nu, femeile nu sunt protejate de colegi. Din contra, le vor pune la munci umilitoare pentru a le arata ca nu sunt egale cu ei (ei vad egalitatea doar in forta fizica). Va trebui sa ai nervii tari ca sa rezisti.
Repartizarea se face in functie de media finala. Primii isi aleg posturile, ultimii aleg din ce mai ramane. Locuintele nu sunt cautate de ei (daca nu au locuinte de serviciu) dar chiria e platita pana la o anumita suma. Nimeni nu spune civililor cat. Restul, suporti tu. Nu e jumatate, ci depinde cat de scumpa e chiria locuintei gasita de tine.
Succes!