Întrebare recomandată | asuldinmaneca a întrebat:

sunt insarcinata iar tatal copilui nu vrea sa isi asume responsabilitatea pentru el! ce ma sfatuiti sa fac? sa aplez sau nu la instanta? nu am nevoie de nimic si nu as face-o dar ce ma deranjeaza e faptul ca ma jigneste, atat pe mine cat si pe familia mea!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti apela la instanta acum ci numai dupa nasterea copilului si numai daca tatal nu-l recunoaste atunci.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Doar TU poţi decide dacă vrei să te implici într-un proces!

Acum, cel mult, poţi să încerci să-l convingi pe respectivul, aşa "cu binişorul"...

Presupun că NU vrea "să-şi asume responsabilitatea" deoarece NU este convins că acel copil este al lui ( presupune că l-ai înşelat ).

În acest caz, poţi să-l convingi să faceţi un test de paternitate ( se prelevează probe ADN sanguine sau din lichidul amniotic ).

Vezi detalii la linkul :
http://www.testepaternitate.ro/recoltarea-probelor

http://www.ddc-romania.com/mobile/mobile-prenatal.html

Dacă nici aşa NU reuşeşti să-l convingi să recunoască copilul, atunci poţi să apelezi la Instanţa de judecată după naşterea copilului şi după REFUZUL lui de a-l recunoaşte!

Toate cele bune.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine, atat tie, cat si copilului tau.
Dincolo de asistenta acordata copiilor, adolescentilor si tinerilor, ne ocupam si de consilierea parintilor.
Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| thalyslly a răspuns:

Apeleaza la instanta.el e tatal, adica a vut si el un rol in conceperea copilului ca doar nu l-ai facut cu duhul sfant.si daca nu vrea sa isi asume responsabilitatea morala macar pe cea financiara sa si-o asume. poate ca o sa treaca timpul si o sa ii para rau ca nu a fost langa tine de la inceput

| adi234121 a răspuns:

Du-te la politie si la instanta