| Serena03 a întrebat:

Buna, sunt minora si am luat o amenda recent pentru baut in spatii publice.
Ideea este ca mama inca nu a aflat(urma sa fac rost de bani zilele ce vin s-o achit fara sa afle ea) iar eu maine ma duc sa-mi schimb buletinul caci m-am mutat.
Intrebarea mea este: eu daca maine ma duc sa-mi schimb buletinul cu mama, exista sansa ca femeii de la ghiseu sa ii apara ca am o amenda neplatita si sa afle si mama?

Răspuns Câştigător
| JustAFriend a răspuns:

That's my girl laughing
Depinde cand ai luat amenda, teoretic in 15 zile poti sa mergi si sa platesti amenda la jumatate. Dupa un timp, nicidecum cateva zile, va intra suma respectiva de plata la impozit parintilor tai, dar va scrie ca este amenda de la politia locala sau institutia care ti-a dat amenda, nu si motivul pentru care ai luat-o
Sfatul meu nu mai bea pe strada, se pare ca sunt amenzi din ce in ce mai dese pentru o bere in parc, asta era problema noastra pana la urma
Spor,

| Serena03 explică (pentru JustAFriend):

Am luat-o pe 4 aprilie, 50 de lei pentru ca-s minora. vor polițaii sa puna si ei ceva pe masa de sarbatori, fir'ai ei sa fie

| JustAFriend a răspuns (pentru Serena03):

O sa vina prina Iunie-Iulie probabil.Ce sa faci asta e, data viitoare fiti mai atenti

| darrio2007 a răspuns (pentru Serena03):

Ei au aplicat doar legea. Nu ei sunt de vina ca tu bei alcool in spatiu public.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nau nici o legatura amenzile cu preschimbarea cartii de identitate, asa ca mama ta nu o sa afle de acolo.
La fel ca JustAFriend te sfatuiesc sa platesti amenda in maximum 15 zile, vei plati numai jumatate din minimul pentru minori, respectiv numai 25 de lei.

| Serena03 explică (pentru Ioandelasal):

Chiar pot plati doar 25? un prieten din gasca vesela care a baut si el cu mine si-a platit-o astazi si a fost 50. daca vreau cu reducere merg la sectie sau la spit?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Serena03):

Da, asa este, pentru minori limitele amenzilor se reduc la jumate si din aceasta limita trebuie sa platesti doar jumatate, daca platesti in 15 zile.
Conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3)Pentru contravenţiile săvârşite de minorii care au împlinit 14 ani minimul şi maximul amenzii stabilite în actul normativ pentru fapta săvârşită se reduc la jumătate."
"ART. 28.(1)Contravenientul poate achita, în termen de cel mult 15 zile de la data înmânării sau comunicării procesului-verbal, jumătate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ, agentul constatator făcând menţiune despre această posibilitate în procesul-verbal.
(2)Amenzile care se cuvin bugetului de stat pot fi achitate, prin mijloace de plată online, în conturile dedicate, la instituţiile de credit autorizate cu care există încheiate convenţii sau la unităţile Trezoreriei Statului, iar amenzile cuvenite bugetelor locale se achită, prin mijloace de plată online, prin instituţii de credit autorizate cu care există încheiate convenţii sau la casieriile autorităţilor administraţiei publice locale ori ale altor instituţii publice abilitate să administreze veniturile bugetelor locale indiferent de localitatea pe a cărei rază acestea funcţionează, de cetăţenia, domiciliul sau de reşedinţa contravenientului ori de locul săvârşirii contravenţiei, precum şi la ghişeul unic din punctele de trecere a frontierei de stat a României. O copie de pe chitanţă se predă de către contravenient agentului constatator sau se trimite prin poştă sau electronic, prin e-mail, organului din care acesta face parte, potrivit dispoziţiilor alin. (1)."
Pesemne prietenul tau era major.

| mihai69 a răspuns (pentru Serena03):

Scrie clar pe spatele procesului verbal cum, cât, unde și în ce termen trebuie plătit.
Și da, legea permite să plătești jumătate dacă achiți în mai puțin de 15 zile (până nu demult erau doar 48 de ore).

| mihai69 a răspuns:

Nu. Alea se văd la circa financiară, nu la evidența popușației.

| Serena03 explică (pentru mihai69):

Doamne ajuta! mersi mult de tot sanatate tie si familiei tale asta voiam sa aud!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu inteleg cum functioneaza o asa lege in Romania, ca minorii sa fie amendati, desi nu au nici o sursa de venit, pentru ca se duc la scoala.
Cum vine asta?