| daffyduckk a întrebat:

Buna happy Sunt navetista, iar liceul meu ar trebui sa-mi restituie sumele pe care eu le platesc lunar la abonamente, recunosc nu mi se deconteaza integral abonamentul, primesc in jur de 30% din cat platesc, dar am o problema, nu mai se dau banii in scola, sunt obligata sa-mi fac card, vreau sa stiu daca este legal, eu momentan n-am card, iar unora dintre colegi [cei care au card] li s-au bagat banii pe abonamente pe card, dar banii mei? Daca n-am card, nu vin tot la scoala?
Vreau sa stiu daca asta se intampla si in alte licee, eu sunt din Ploiesti si vreau sa stiu daca este legal ceea ce fac ei.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

TREBUIE să vă dea banii pe abonamentele anterioare, la valoarea menţionată pe abonament ( când se vor primi bani de la Minister ) - pentru abonamentele avute până în iunie-iulie 2013!

Începând cu anul şcolar 2013-2014 ( deci, după 2 septembrie 2013 ) se decontează astfel :

" Conform OG nr. 29/2013, decontarea abonamentelor de transport pentru elevi se va realiza in limita unei anumite sume, astfel:

nu mai mult de 26 lei/abonament/luna pentru distanta de 3 km;
pentru distantele ce depasesc 3 km, pana la limita de 50 de km, suma de 26 de lei/abonament/luna se suplimenteaza cu 2 lei pentru fiecare kilometru, dar nu mai mult decat valoarea abonamentului lunar." - SURSA :
http://www.avocatnet.ro/......-suma.html

Modalitatea de distribuire a sumelor către beneficiari/elevi se stabileşte de către Unitatea Şcolară : poate fi o distribuţie cash ( banii se distribuie prin Caseria liceului ), sau direct pe card ( prin transfer bancar )!
Evident, multe şcoli optează pentru a 2-a variantă :(

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am card si nu primesc lunar banii pe abonament, doar cand au ei chef si cat au chef asa ca nu ma mir daca tu nu primesti acesti bani.Nu stiu cat de legal sau ilegal este dar se pare ca in Romania aceste lucruri sunt normale si nimeni nu le baga in seama. Sfatul meu ar fi sa iti faci un card la banca, din cate tin minte nu te costa nimic.

| daffyduckk explică (pentru anonim_4396):

Da, pai acum 4 luni am primit banii din clasa a X-a, s i eu sunt clasa a XII-a, dar nu ma mir, Romania, nah. Multumesc pentru raspuns happy

| xXAlphaXx a răspuns:

Card de credit sau ce?